PFSA: Institucije rimskog prava

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Ma ja, ne može Rim biti tako rano, u januaru je sigurno I parcijala ili integralno, to izlazite kako hoćete :D
leptiricaa
Posts: 4
Joined: 20 Sep 2012, 16:10

Pozdrav kolegama iz Sarajeva ;) ... Nama (u Tuzlu) je dosao prof.Drino..Za mj.dana nam je zakazana prva parcijala(zar je moguce da ce biti tako rano????),pa me zanima,kakav je profesor...? Da li se ponavljaju neka pitanja od ovih koja ste vec pisali na forumu??? s obzirom da kod nas dolazi prvi put,i daje prvi put ta pitanja..(nismo mogli kao od kolega saznati,.jer prije nije predavao.?)Na sta najvise da obratim paznju...?Mnogo mojih kolega nije imalo latinski u srednjoj,tako da je rekao da ce ovaj put to uzeti u obzir...hm..? :) Skripta ili knjiga...? Kako idu ta pravila za vanredne kandidate,ko ne polozi,koliko ima puta pravo izaci  i td...? Imamo li mi vanredni ikakvu povlasticu??? .... Molim vas odgovorite ;) ...P.S za prvu je rekao sve do stvarnog prava... pozzic  :| P.S jos sta korisno spomenite...slobodno :)
I molim vas sve,najbitnije stvari,lekcije,pitanja(pogotovo najcesca) mi napisite ili stavite br.stranice ..ja dodjoh unazad do 301 i zaboli me glava hehe...mogu li ja uopste prenjeti cijeli RIm u drugu godinu??? I,broji li vanrednim kandidatima potpise???? :moli:.. hvala
Last edited by leptiricaa on 15 Oct 2012, 22:30, edited 1 time in total.
MaMe
Posts: 177
Joined: 27 Jun 2012, 16:58

Puno pitanja, teško se snać  :| :D

Ne vjerujem da vam je rekao 1. parcijalu za mjesec dana, vjerovatno je mislio na 1. semestralni ispit (što je nešto potpuno drugo).
Skripte za RIM zaboravi nek ti budu tek neki mali smjer na šta da obratiš pozornost ali naravno uči iz knjige, knjiga je dušu dala za ovo :w947:
To što neki nisu imali latinski u srednjoj će uzeti u obzir ali to ne znači da ga ne morate učiti ili znati (nekad davno se latinski morao položiti kako bi se upisao pravni fax). Dakle, ti koji nisu imali latinski će sigurno biti u težoj situaciji zato učite odmah.. U bibliotekama i knjižarama se može nabaviti latinski riječnik tako da vam ga preporučam. Termini koji se koriste na ispitima su svi na latinskom jeziku bez prevoda tako da prof. i ass. ne dopuštaju da ih se pita šta koja riječ znači.

Vanredni studenti imaju skoro ista prava kao i redovni samo što oni nisu obavezni dolaziti, dakle, i vanredni mogu prisustvovati nastavi kad god požele a čak je i poželjno kod ass. i prof.

Što se tiče lekcija, sve su važne jer oni mogu dati pitanja koja god požele pa i ona iz Uvoda. Pošto nisam starija godina vjerovatno će ti neko iz druge godine priložiti neka pitanja kao primjer.

Pravila polaganja vidi na svom podforumu (Tuzla) da nebi bilo zabune oko toga jer neki fakulteti imaju različita pravila.
Pozz. :f035:
Coco Chanel
Posts: 208
Joined: 02 Feb 2010, 15:44

Ti kao vanredna studentica nisi obavezna ići na predavanja i vježbe, ali imaš sva prava kao i redovni što se tiče polaganja ispita. Što se tiče materije, mi na PFSA za prvu parcijalu spremamo do obveznog prava. Ako je vama rekao do stvarnog, onda tako i uči. Uči sve redom, bez preskakanja jer ti bilo šta može doći na ispitu. Prvu parcijalu možeš spremiti po skripiti sa ePrava, ali već drugu moraš iz knjige, jer je dosta teža.
Olakšica kao vanredna nemaš, svi rade ispit po istom principu.
Profesor je korektan, ako naučiš neće biti problema ,)
Last edited by Coco Chanel on 16 Oct 2012, 09:25, edited 1 time in total.
tomato24
Posts: 356
Joined: 10 Jan 2012, 14:35

sto se tice latinskog jezika sve zavisi koja se literatura koristi...u knjizi profesora Lucica vecina latinskih termina je objasnjena/ prevedena i tako ....mislim da neb trebali imati problema sa latinskim terminima ;) sretno
Last edited by tomato24 on 15 Oct 2012, 23:53, edited 1 time in total.
stanka
Posts: 73
Joined: 15 Oct 2012, 20:57

Moze li neko da mi  objasni  kako bi otprilike trebao izgledati taj ''plakat'' zakonik 12 ploca koji trebamo uraditi za zadacu iz rimskog prava ?
Dincica_
Posts: 850
Joined: 07 Oct 2012, 17:48

Hm pametno pitanje, jer se i ja to isto pitam!  (H)
Last edited by Dincica_ on 04 Nov 2012, 16:54, edited 1 time in total.
coco coco
Posts: 311
Joined: 20 Nov 2011, 13:14

ako nam je ostala druga parcijala da li izlazimo u januaru kada bude rok za prvu parcijalu?
Chola
Posts: 598
Joined: 21 Aug 2011, 02:30

@ coco coco Da!
MaMe
Posts: 177
Joined: 27 Jun 2012, 16:58

Ja sam ga napravio kao plakat A3
Napisao sve zakone na latinskom jeziku a preveo samo dijelove ploča te ukrasio i obojio  :p026:
Ako i to ne bude dovoljno za backup ću imati i i nešto pisano u bilježnici što nadjem na internetu a možda i prevedem neke zakone u biljeznicu.
Post Reply

Return to “I godina”