PFSA: Komparativna pravna historija

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Amaroo
Posts: 129
Joined: 27 Oct 2010, 22:31

Ako ima da je usmeno izlazio nek podijeli iskustva ovdje, kako sta itd; neki savjet :D ?
Nejira
Posts: 7
Joined: 05 Oct 2011, 11:30

Moze li mi iko nabrojati 5 karakteristika država na Bliskom Istoku ?
micy
Posts: 131
Joined: 28 Sep 2011, 20:29

koliko pitanja dodje na integralnom? po koliko bodova?
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Lucy i Amaroo: Koliko sam čula, usmeno te prof. konkretno pita državu, recimo kaže ti Franačka pa pričaj, ali nisam sigurna, ne vjeruj mi 100% :D

micy: dođe 20 pitanja, po 5 bodova :D
Infinite
Posts: 9
Joined: 08 Dec 2009, 12:35

Ja sam izlazio usmeno i polozio iz prve dok sam se pismeno mucio i mucio (prvenstveno zbog rukopisa). Meni je licno bilo lakse usmeno. Sto se tice ispita, bude ti citava komisija, znaci profesor, asistentica i onaj asistent. Najvise pitanja daje asistent (konsultuje se cesto sa profesorom) i onda jedno pitanje asistentica. Profesor rijetko postavi pitanje, mozda ubaci koje podpitanje i to je to, ali ako da pitanje on ce ti 90% dati nesto iz Islamske drzave ;)
Ulazite po troje ili cetvero, zavisi kako kad.

Moj najveci savjet je da dobro naucite onaj pocetak, tj. odnos izmedju komp. pravne historije i historije, ona podjela i one likove, ne mogu sad da ih se sjetim da me ubijete. Uglavnom pocetak :D

Ja sam dobio prvo pitanje tog nekog lika sa pocetka. A drugo pravni izvori u mezopotamiji i kad sam ih nabrojao, rekao mi da kazem nesto o lipit istarevom zakonu. I to je to. Dobio 7 jer sam esej radio prosle godine, inace bi bila 9.

Jaranica sto je bila prije mene dobila pitanje iz sudova u Americi, kazne u Franackoj drzavi i one neke zakone za zemljiste iz Engleske. Malo jos ono sto sam pitao okolo bila su pitanja uglavnom direktna i ti tako na njih i odgovaras. Nije nikoga pitao historijski kontekst, al vi ga ipak naucite, nikad se ne zna :)

Ja sam ucio samo iz skripte a knjigu nisam ni otvorio.

Eto, malo je duze, halalite, ali nadam se da sam makar malo pomogao. Jest da sam davno izlazio, ali ne vjerujem da se puno promjenilo.

Sretno :D
Amaroo
Posts: 129
Joined: 27 Oct 2010, 22:31

Hvala na pomoci :D
Infinite
Posts: 9
Joined: 08 Dec 2009, 12:35

Nema na cemu, i drugi put. A zaboravio sam jos reci da nema pisanja koncepta. Dobijes pitanje i odma odgovaras. I profesor je jako korektan, jeste da ne pomaze ali pusti te da ides na drugo pitanje ako ne znas ovo :)
aviator
Posts: 24
Joined: 03 Nov 2009, 14:40

da li neko zna ako je komisijski ispit sutra
u sali prve godine ili u kabinetu prof ili ass??
micy
Posts: 131
Joined: 28 Sep 2011, 20:29

sta je ovo vec ocjene upisane na isss :D
merimica_
Posts: 16
Joined: 23 Nov 2011, 16:16

MOze li mi neko reci, kada je upis? Hvala :)
Post Reply

Return to “I godina”