PFSA: Ustavno pravo II

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
lecky
Posts: 90
Joined: 19 Nov 2010, 01:15

sta sve treba uciti kod Lokalne samouprave iz X glave? trebaju li (pored odnosa središnjih i lokalnih vlasti i pored teorije i ustavnih jamstva), uciti i ove jedinice lokalne samouprave, poslove lokalne i podrucne samouprave i upravljanje u lokalnim i podrucnim jedinicamaa. Help :)
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Zna li neko zasto kod Saveznog vijeca u Svicarskoj uvijek mora biti 1 clan iz kantona Ciriha, 1 iz Berna, 1 iz Vauda i 1 iz Ticina??? Pitao me profesor Izvrsnu vlast u Svicarskoj i postavio mi ovo potpitanje, pa sam mu odgovorio da je to obicajno pravilo jer razlicite regije i lingvisticke zajednice moraju biti podjednako zastupljene u Saveznom Vijecu a on mene lijepo posla da malo ponovim :D Mislim zna li neko, mozda pise u nekim starijim izdanjima knjige, ja koristim ono iz '06.
Iker C
Posts: 165
Joined: 19 Sep 2010, 18:27

Da li u okviru lekcije Neovisnost sudstva(11 glava) treba znati nabrojati 19 načela iz Sirakuze?
bambi_88
Posts: 355
Joined: 23 Sep 2009, 11:19

[quote="hare_krishna"]
Zna li neko zasto kod Saveznog vijeca u Svicarskoj uvijek mora biti 1 clan iz kantona Ciriha, 1 iz Berna, 1 iz Vauda i 1 iz Ticina??? Pitao me profesor Izvrsnu vlast u Svicarskoj i postavio mi ovo potpitanje, pa sam mu odgovorio da je to obicajno pravilo jer razlicite regije i lingvisticke zajednice moraju biti podjednako zastupljene u Saveznom Vijecu a on mene lijepo posla da malo ponovim :D Mislim zna li neko, mozda pise u nekim starijim izdanjima knjige, ja koristim ono iz '06.
[/quote]

u staroj knjizi piše isto kao i u novoj
imagine_art
Posts: 36
Joined: 24 Sep 2010, 16:37

Da li se iz desete glave uči svih 20 načela iz Sarakuze i ona ustavna jamstava i uči li se američki ustavni model?
Irmma
Posts: 177
Joined: 01 Sep 2010, 01:27

[quote="hare_krishna"]
Zna li neko zasto kod Saveznog vijeca u Svicarskoj uvijek mora biti 1 clan iz kantona Ciriha, 1 iz Berna, 1 iz Vauda i 1 iz Ticina??? Pitao me profesor Izvrsnu vlast u Svicarskoj i postavio mi ovo potpitanje, pa sam mu odgovorio da je to obicajno pravilo jer razlicite regije i lingvisticke zajednice moraju biti podjednako zastupljene u Saveznom Vijecu a on mene lijepo posla da malo ponovim :D Mislim zna li neko, mozda pise u nekim starijim izdanjima knjige, ja koristim ono iz '06.
[/quote]

ja bih rekla zbog toga sto je jedan najveci, drugi gospodarski najrazvijeniji a ova druga dva sa talijanskom i francuskom vecinom
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

[quote="imagine_art"]
Da li se iz desete glave uči svih 20 načela iz Sarakuze i ona ustavna jamstava i uči li se američki ustavni model?
[/quote]
Svih 20 nacela se treba nauciti, americki ustavni model ne treba. :)
el_phenomeno
Posts: 6
Joined: 02 Mar 2010, 22:38

u pitanjima je za 10glavu naznaceno pitanje TEORIJA LOKALNE SAMOUPRAVE....
mene sada interesuje da li se to uci u pasusu o Temeljnim obiljezjima lokalne samouprave,ili pod pasusom o Osnovnim teorijama lokalne samouprave...??

takodjer u pitanjima za 11glavu kao 1pitanje je naznaceno: Raspad mnogonacionalnih federacija , Neuspjeh mnogonacionalnih federacija......
zna li neko gdje se to nalazi u knjizi,ja to nigdje ne mogu pronaci...??
PS:Knjiga mi je 2006izdanje
Last edited by el_phenomeno on 02 Sep 2012, 18:11, edited 1 time in total.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Hvala na odgovoru Irma i Bambi88 :D
adnela
Posts: 50
Joined: 24 Oct 2010, 13:53

el-phenomeno
Raspad mnogonacionalnih federacija ne mozes naci u knjizi 2006 mozes u starijim izdanjima ali mozes prelistati temu Ustavno I tamo ces naci tu lekciju neko od kolega je napisao...
Post Reply

Return to “II godina”