PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
MiLLer
Posts: 120
Joined: 26 Nov 2009, 23:30

Iz cega se sprema Pozitivni dio, i da li postoje pitanja na koja treba posebno obratiti paznju ?
Jalle89
Posts: 283
Joined: 03 Dec 2010, 16:44

pozitivno pravo (polaže se nakon položenih lekcija iz knjige)

Ustav BiH

nadležnost institucija BiH
nadležnost entiteta
parlamentarna skupština BiH
predsjedništvo BiH
ustavni sud BiH
centralna banka BiH

Ustav FBiH

parlament federacije (uči se zastupnički dom, dom naroda do vitalnog interesa, pa se preskače sve do nadležnosti parlamenta)
vlada federacije (prvih nekoliko članova - prva četiri, onda se preskače i uče se samo nadležnosti ministara)
ustavni sud federacije
kantonalne vlasti (prve dvije strane do izvršne vlasti kantona)
opštinske vlasti
gradske vlasti (uči se do organizacije grada Sarajeva)
Imaš kod Hilde u kopirnici tražiš, za pozitivni dio Ustav BIH i Ustav FBIH, odatle se uči :D
Neznanka
Posts: 227
Joined: 15 Sep 2011, 22:46

Lekcije koje se uče iz USTAVA 2, jesu li to ove na prvoj stranici ili ima nekih izmjena :zamisljen: ??
Minerva
Posts: 464
Joined: 08 Jan 2011, 13:06

prelistaj par stranica unazad ja sam napisala odredjene promjene oko pitanja :d025:
FuGiTiVe
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 11:16

da li mi neko moze reci u III glavi,ova lekcija Sloboda misljenja i pravo na izrazavanje,da li se treba uciti cijela lekcija tj.i ovaj dio koji pise kako tu slobodu misljenja uredjuje Zakon o medijima(Narodne novine 59/2004) pa sve do kraja lekcije idu pojasnjenja vezana za taj zakon koji se vjerovatno odnosi na Hrvatsku? :S pls,hitno mi je,nemam pojma sta vise da uchim :S
zec
Posts: 296
Joined: 04 Jul 2012, 15:16

Mislim da to ne treba, vec samo ono osnovno, i naravno, bez Hrvatske.
FuGiTiVe
Posts: 284
Joined: 19 Sep 2011, 11:16

ma kontam i ja da ide bez HR,ali mi ta lekcija onda bukvalno ostaje prvih 10-tak recenica da kazem,samo pola lista o toj lekciji pa me to buni :/
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

zar se to uopce treba uciti :S ne znam da je ikog to pitao
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

[quote="FuGiTiVe"]
da li mi neko moze reci u III glavi,ova lekcija Sloboda misljenja i pravo na izrazavanje,da li se treba uciti cijela lekcija tj.i ovaj dio koji pise kako tu slobodu misljenja uredjuje Zakon o medijima(Narodne novine 59/2004) pa sve do kraja lekcije idu pojasnjenja vezana za taj zakon koji se vjerovatno odnosi na Hrvatsku? :S pls,hitno mi je,nemam pojma sta vise da uchim :S
[/quote]
Samo onaj dio do slobode medija... Ne treba Zakon, ni ono sto se odnosi na Hrvatsku
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

da btw danas su mogli svi izlaziti ustavno bez obzira da li ste stara ili nova bolonja ustavno 1i ustavno2
Post Reply

Return to “II godina”