PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Glupko
Posts: 9
Joined: 02 Oct 2009, 22:41

[quote="angel666"]
moze li neko uraditi ovaj zadatak: Primus je kao vlasnik upisan u z.k. ulozak 907 k.o. Cortina. U listu A su upisane dvije parcele i to k.č. 543(kuća sa kućištem) i k.č.544 livada). On bi zelio da pokloni svom bratu k.č. 543. a to ce ucini tako sto ce???
[/quote]
tako sto ce  izvrsiti otpis te cestice iz svog ZK uloska, a novi vlasnik mora izvrsiti pripis te cestice u svoj ZKulozak.
Princess Emina
Posts: 33
Joined: 07 Oct 2010, 19:20

Da li se lekcija etažno vlasništvo preskače u knjizi stvarnog prava i  uči samo onaj dio iz prof knjige?
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

Bar procitaj i iz knjige stvarnog prava. :mig:
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Zna li netko odgovor na sljedece pitanje?

1.Kod kojih instituta stvarnog prava savjesnost posjednika igra odlucujucu ulogu? Navesti najmanje cetiri primjera i objasniti svaki ...

2.Koji su izuzetci od nacela oficijalnosti zaloznog prava? Jel' se tu navode oni primjeri kod ugovora u privredi, ili ako bi troskovi javne prodaje bili veliki nasprem zalozenoj stvari, i kad je cijena propisana pa se mogu vjerovnik i duznik sporazumjeti da proda stvar ili je zadrzi?

3.Koja je konstrukcija imala siri pojam posjeda prava:

subjektivisticka ili objektivisticka - ja mislim subjektivisticka
Kod nas je usvojena _ objektivisticka koncepcija_, a posjedovati se samo moze _ posjed prava stvarne sluznosti. Konsekvenca je da se to pravo moze steci putem _ pravnog posla_ - jesam li upravu?
Glupko
Posts: 9
Joined: 02 Oct 2009, 22:41

P je od opcine dobio dozvolu da ispred svoje radnje na trotoaru moze izlozit voce. S vlasnik susjedne kuce renovira kucu i postavio je 13.5.2006. skalu da P ne moze postavit voce. P ga tuzi zbog smetanja posjeda 20.5.2006. navodeci da je smetanje proturavno.. Pravna situacija?
help  :moli:
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Trotoar ne moze biti niciji posjed jer je to javno dobro (:
ermin91
Posts: 34
Joined: 20 Sep 2010, 17:13

ima li netko da je uradio testove iz stvarnog i da li se ista ponavlja od ovih testova
Ida
Posts: 119
Joined: 21 Jun 2009, 22:52

Ja sam tri puta pala :D cetvrti  put placam pa sta mislite hocu li moci usmeno polagati? Pismeno necu nikad dobiti prolaznu :( zna li iko hoce li davati usmeno u septembru? Hvala unaprijed
elm@
Posts: 258
Joined: 03 May 2011, 19:15

Za komisijski stvarno ne znam, ali prošle godine u septembru je studentima kojima je stvarno ostalo kao uslov dala mogućnost usmenog ispita. Ali ponavljam, samo onima kojima je bilo za uslova.
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

A kome je sve profesorica davala da izadje usmeno za uslova, onima koji prenose dva ili samo jedan predmet? Jer sam cuo da ne da ako su ostala oba njezina i npr. ustav II ...
Post Reply

Return to “II godina”