PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

U ovoj temi.  :)
Marijanaaa
Posts: 55
Joined: 04 Feb 2012, 12:56

@ scrat - da preskace se 7. glava osim zastite izbornog prava, to su neke 2.5 stranice, ja bih naucila da sam na tvom mjestu ipak, moze postaviti, a ne treba ti realno vise od pola sata za tu lekciju, lagana je skroz.

@ DeDe

    GENOCID

    Genocid predstavlja bilo koje od slijedećih dijela učinjeno s namjerom da se potpuno ili djelimično uništi jedna;
    1- nacionalna
    2- etnička
    3- rasna
    4- vjerska skupina; ubistvom članova skupine, nanošenjem teških tjelesnih ili psihičkih povreda članovima skupine, namjerno podvrgavanje skupine takvim uslovima života koji bi trebalo da dovedu do njenog potpunog ili djelimičnog uništenja, opsada grada, nametanje takvih uvjeta kojima se želi spriječiti rađanje u okviru skupine, prisilno premještanje djece s jedne skupine u drugu.

    Suština svega ovoga jeste genocidna namjera.

    Odgovara se za:
    - izvršenje genocida na bilo koji način,
    - udruživanje radi izvršenja genocida,
    - neposredno javno podsticanje da se izvrši genocid,
    - pokušaj da se izvrši genocid,
    - saučesništvo u genocidu.

    Po statutu Haškog tribunala, odgovara se za:
    1. Teška kršenja Ženevske konvencije iz 1949.
    2. Povreda zakona ili običaja rata.
    3. Ratni zločin/genocid
    4. Zločin protiv čovječnosti.
    Nedostatak što nema petog elementa-Zločin protiv mira.

    Međunarodni sud osnovan 1993. godine će biti ovlašten da sudski goni osobe koje su počinile ili naredile da se počine teška kršenja Ženevskih konvencija i to radnje protiv lica ili imovine zaštićenih odredbama Ženevske konvencije:
    - namjerno ubistvo,
    - mučenje ili nečovječno postupanje kao i biološko eksperimentisanje,
    - namjerno prouzrokovanje patnji ili ozbiljnih tjelesnih i zdravstvenih povreda,
    - obimno uništavanje i prisvajanje imovine koje nije opravdano vojnim potrebama i provedeno nezakonito ili bezobzirno,
    - prisiljavanje ratnih zarobljenika ili civila da služe oružanim snagama neprijateljske sile,
    - namjerno lišavanje ratnog zarobljenika ili civila prava na fer i regularno suđenje,
    - nezakonita deportacija ili premještaj ili nezakonito ograničavanje slobode kretanja civila,
    - uzimanje civila za taoce.



    Povrede zakona i običaja rata

    Međunarodni sud će biti ovlašten da goni osobe koje su povrijedile zakone ili običaje vođenja rata. Te povrede uključuju:
    - upotrebu bojnih otrova ili drugih ubojitih sredstava sa ciljem izazivanja nepotrebne patnje,
    - bezobzirno razaranje gradova, naselja, sela i pustošenja koja nisu opravdana vojnim potrebama (u f-ji etničkog čišćenja),
    - napad ili bombardovanje bilo kojim sredstvima nebranjenih gradova, nastambi, sela i zgrada,
    - pljenidba i uništavanje, te namjerno oštećenje ustanova vjerskog, dobrotvornog, obrazovnog i sličnog karaktera, te spomenika namjenjenih nauci i umjetnosti, historijskih spomenika i naučno-umjetničkih djela,
    - pljačke javne i privatne imovine.

    Međunarodni sud će biti ovlašten da sudski goni osobe za sljedeće zločine kada su počinjeni u orušanom sukobu bilo međunarodnog ili unutrašnjeg karaktera i usmjereni protiv bilo kojeg civilnog stanovništva: ubistvo civila, istrebljenje, porobljavanje, izgon, zatočavanje, mučenje, silovanje, proganjanje na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, te ostala nehumana djela.
Last edited by Marijanaaa on 30 May 2012, 22:10, edited 1 time in total.
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Ne pita 7. glavu profesor...
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

[quote="hare_krishna"]
Ne pita 7. glavu profesor...
[/quote] Ja sam cuo isto tako da profesor ne pita 7. glavu, jel' ti to znas provjereno od profesora ili od raje sa faksa?
Last edited by ius is best on 31 May 2012, 00:32, edited 1 time in total.
armin_student
Posts: 208
Joined: 11 Sep 2009, 15:35

ccc pa ako kazu da ne pita znaci ne pita, preskace se skroz isto kao sto pita samo neke lekcija tj pitanja a ne cijelu knjigu .. ne znam sta tu nije jasno pa 100 puta jedno te isto pitate :/
Inna Red R
Posts: 158
Joined: 06 Sep 2010, 17:01

Kolega nemoj tako, tu smo da pomognemo svima onima koji nisu dovoljno upoznati! :d055:
Marijanaaa
Posts: 55
Joined: 04 Feb 2012, 12:56

Mene je pitao na proslom roku odredjivanje kandidata na izborima, a to je VII glava, VIII se preskace jer se odnosi na Hrvatsku iz nje se uci samo zastita izbornog prava, sorry ako se ponavljam al' mi nije jasno otkud sad to da ne pita VII. Ja sam sad planirala VII i IX izaci, sad sam u dilemi dal' da ucim VII ? Jel' neko provjereno zna da objasni ? Hvala lijepo.
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Odredjivanje kandidata na izborima je lekcija koja spada pod VI glavu Ustavnog prava, VII glava se preskace, cini je samo jedna lekcija, imate u prethodnim postovima, razvrstano kako i sta se uci za koju glavu, koja lekcija i po kojem izdanju knjige ...
Last edited by ius is best on 02 Jun 2012, 00:20, edited 1 time in total.
Marijanaaa
Posts: 55
Joined: 04 Feb 2012, 12:56

okej hvala ti puno, skontala sam sad, fulila sam te glave kod mene je 2006. knjiga. :)
blanco
Posts: 142
Joined: 29 Sep 2009, 12:58

Sta se uci pod nazivom Americki sustav nadzora ustavnosti i zakona  ( IV. glava ) , da li samo ovo sto je na 173 str? ili ovo od 174-176 ?    thx
Post Reply

Return to “II godina”