PFSA: Radno pravo - stari sistem

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
anastasia84
Posts: 180
Joined: 22 Apr 2011, 15:35

Prvi put izlazim na radno pravo sad u junskom roku moze li me neko od kolega uputiti na sta da obratim paznju iz prvog dijela i sta najvise forsira od pitanja unaprijed hvala
emily
Posts: 228
Joined: 22 Sep 2009, 13:37

Kolegice imas naprijed vec objasnjenjo to bas detaljno, imas i pitanja koja su cesta.
Po meni je iz prvog dijela gotovo pa sve znacajno, kao sto neko rece, jednostavnije je reci sta ne bude, heh.
Predmet proucavanja nauci, to je prva lekcija koju velika vecina ignorise. Odnose radnog prava prema drugim pravnim naukama ne znam da je ikada pitao ali nemoj da ti to bude neka vodilja jer uvijek bude slucaj x, ja samo pricam iz iskustva i prenosim info sa koljena na koljeno. MOR je znacajan, izvori radnog prava takodjer, narocito, medjunarodni izvori, konvencije i preporuke ali i medjunarodni ugovori. Kolektivno radno pravo takodjer nauci. Evropsko radno pravo koliko znam ne bude, osim primarnih i sekundarnih izvora (licno sam dobila ovo pitanje).

Eto ga, nadam se da je malo jasnije. Lijep pozdrav!
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Trebaš znati da osim oovih pitanja koja su ovdje negdje navedena takođe pita i značaj kolektivnog radnog prava. Zatim postavlja pitanje kolektivno pravo u širem smislu a u skripti piše sastavni dijelovi kolektivnog radnog prava, tako da većina ne zna šta pita kad postavi to pitanje.
anastasia84
Posts: 180
Joined: 22 Apr 2011, 15:35

Da li neko uci po drugom noveliranom i izmjenjenom izdanju 2005 godina plava knjiga 500strana i sam pogled na nju me demoralise 1 dio je 150strana!ili se uhvatio ove skripte iz skriptarnice ,hvala na pitanjima kolege .....
anny
Posts: 30
Joined: 09 Jan 2010, 00:06

Ucim ja po toj knjizi...počela sam kao i svi sa skriptom al me oborio na prvom pitanju (konvencije i preporuke) nesto u vezi razlike izmedju njih, u skripti bas nije dobro napisano...po meni je knjiga laksa za uciti, nekako mi u skripti sve nabacano...al eto to je neko moje iskustvo...ja se sa skriptom vise ne druzim hehhe :) pa ti vidi sad kako dalje..sretno u svakom slucaju :)
Mene je pitao iz prvog dijela predmet proucavanja, medjunarodne izvore radnog prava, i primarne i sekundarne izvore prava EU, a sto se tice onih sekundarnih pitao me da objasnim sta je koji, ona nabrajanja odluke, smjernice, uputstva, preporuke i misljenja...nadam se da sam pomogla :)
Last edited by anny on 29 May 2012, 01:09, edited 1 time in total.
emily
Posts: 228
Joined: 22 Sep 2009, 13:37

Ja sam takodjer ucila po toj knjizi, nisam fan skrpti u principu! Ove na forumu iz Radnog nisu lose, mogu posluziti kao 'kostur', mada je velika vecina polagala upravo iz istih, cak mi kazu da sam luda jer spremam po knjizi, heh. :)
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Ja učim po skripti, svi kažu da je ona i više nego dovoljna što sam se i uvjerila..
justBiH
Posts: 105
Joined: 02 Sep 2010, 15:35

Zna li neko je li sigurno da se evropsko radno pravo ne uci osim ovih primarnih i sekundarnih izvora.Polazem kod prof. Dedica.
anny
Posts: 30
Joined: 09 Jan 2010, 00:06

Ja nisam cula da je ikoga pitao ista drugo iz evropskog radnog prava osim tih izvora :) mene je licno izvore pitao :)
sad da je bas sigurno ne znam...sta je vise sigurno...
Minkica
Posts: 135
Joined: 27 Apr 2010, 13:29

Samo da provjerim još jednom ,je li ispit 12.06.2012. u 17 h? I gdje se ispit polaže?
Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”