PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Ok ali ako je post odmah iznad tvog pretpostavlja se da odgovaras na njegov :D


Uglavnom, ja bila fina :h730jio: pa otkucala zadatke sa vjezbi -priprema za test:


1. P je posudio S bicikl na kratko vrijeme i obavjestio ga da ce mu javiti kad mu bude trebao vratiti. I to i ucini  12.04.2008., sto S ignorise i 28.04.2008. P bicikl oduzme. onda S tuzi za oduzimanje posjed 08.05.2008.

P-->S (posudba do svakodnevnog opoziva)
P-posredni posjednik; S-neposredni posjednik
12.04. treba vratiti i S 13.04. ne vraca. S ometa P od tog momenta. Uzivaju medjusobnu zastitu.  Neposredni  posjednik ometa posrednog posjednika, a P kao posredni posjednik nema corpus stvari.Posljedni mirni posjednik je S.  Sudska zastita priprada, a moze koristiti samopomoc; 30 dana od dana smetanja. P koristi samopomoc. 28og otima  bicikl od S, ali i S ima pravo na zastitu. Podize tuzbu 10 dana nakon toga. 08.05. P se moze braniti isticanjem  prigovora vicioznosti. I P ce moci da se odbrani od tuzbe i da ne mora da vrati stvar.
2. P je upisan kao vlasnik 1/1 u zemljisne knjige. Zakljucena  prodaja sa K1 i predao mu nekretninu. Medjutim,  dogovorili su se da ce K1 biti upisan kao vlasnik nakon sto plati. On ne placa i P se pozali na to K2 i K2 se ponudi  i dogovore se da on odmah plati 12.04.2012. I sutradan, 13.04.2012. je podnesen zahtjev za predbiljezbu. K2 isplacuje 19.04.2012. i notar podnosi zahtjev za upis prava vlasnistva u korist K2. 18.05. ponesen zahtjev, a 7 dana nakon toga, provedena uknjizba- 25.05. K2 upisan u zemljisnu knjigu. K2 hoce da udje u posjed, a K1 je vec u posjedu
i K1 trazi da ovaj istupi i K1 prijeti tuzbom i 26.06.K2 proda nekretninu T i on se upise u zemljisnu knjigu. Kakva  je pravna situacija?

k1 nije vlasnik.On je samo  posjedu nekretnine.  P se zali da K1 nije platio. K2 zna da K1 nije platio i samim tim on nije savjestan. K2 se upisuje kao vlasnik. K1 prijetio tuzbom, ali je nije podigao. K2 prepoznao opasnost i  prodao T. T je savjestan, ne zna nista, ne mora aktivno saznavati zemljisno-knjizno stanje i on stice vlasnistvo. ALI, da je K1 podigao tuzbu, onda bi to bilo upisano kao zemljisno-knjizni spor i onda bi T znao i ne bi bio savjestan. I bila bi drugacija situacija da K2 nije preprodao stvar.

3. P i S dijele limarsku radnju. P od lima koji pripada S napravi vrijednu zdjelu  i proda je. Dogovore se da ce to  kupac platiti u ratama, a da ce to P zadrzati dok ovaj sve ne plati, i to ce stajati dok traje izlozba. Kada S sazna  da je ta zdjela tako vrijedna i on trazi svoja prava. T proda zdjelu Q. Kakva je pravna situacija? (tako nesto ide  kraj zadatka nisam stigla fino zapisati).

P nije savjestan i nije stekao vlasnistvo preradbom i prodaje zdjelu uprkos tome T. zakljucuje ugovor o kupoprodaji  i nema tu vlasnistva prednika. Nema derivatnog stjecanja vec originarno od nevlasnika. 3 kumulativne pretpostavke su ispunjene i ona 1 alternativna-u okviru redovne djelatnosti. T ce steci od nevlasnika i postat ce vlasnik stvari. S to sazna (da taj kupoprodajni ugovor glasi na 6.000KM) i S trazi predaju i T proda zdjelu Q. S-u ce morati da se nadoknadi vrijednost lima.

ALI, kad bi rekli da je P bio savjestan onda bi se mjerila vrijednost rada i lima. Derivatnim putem steceno  vlasnistvo(preradba)  i ovdje ne vidimo modus (predaju) i svar je jos kod prodavca. Ovdje imamo institut constitutum  possessorium- predoja se desila ocitovanjem volje. T stekao vlasnistvo odmah a ne tek nakon izlozbe. S se javlja sa  zahtjevom za nadoknadu. P proda T i T moze da proda Q.
zann
Posts: 350
Joined: 07 Mar 2011, 13:26

pa je li test 21 ili 22 :s
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Na silabusu pise 21 i 22 :D
naddaa
Posts: 173
Joined: 09 Mar 2011, 23:55

Hvala slatkice.zanima me kako u zadnjem zadatku pise derivativnim putem steceno  vlasnistvo(preradba)  i ovdje ne vidimo modus (predaju)...zar preradba nije orginaran nacin sticanje vl?
Smacker
Posts: 632
Joined: 05 Nov 2010, 14:05

Pa zna li se ko je 21.05 a ko 22.05, je li podijeljeno po smjenama ili kako vec ako neko zna nek odg molim vas. I da li je ovo sve sto treba spremiti za ispit : 155-265(posjed-pravo gradjenja),314-316(pravo zadrzanja),61-72(dio "stvari") i taj dio iz profesoricine knjige koji se tice etazno vlasnistva,gdje ga mozemo naci?Plus zadaci. I za naprimjer nas koji nemamo nista bodova iz aktivnosti,znaci dosad pozitivna nula,je li preporucljivo izaci na test sada ili integralno,kako vec,i mi radimo test od 50 bod. i zavrsni isto? Je li ovo sve sto sam naveo za test, ili je samo ovo sa 150-te str. foruma "Za test učiš posjed, vlasništvo i zemljišne knjige" Hvala.
Last edited by Smacker on 17 May 2012, 10:26, edited 1 time in total.
Nina21
Posts: 120
Joined: 05 Dec 2011, 22:41

jel neko zna koje su tužbe kod imisija?
jasna x
Posts: 68
Joined: 10 Jan 2010, 12:19

1. posjedovna tuzba
2. vlasnicka tuzba actio negatoria
Adnaa
Posts: 61
Joined: 12 Oct 2010, 21:27

[quote="Smacker"]
Pa zna li se ko je 21.05 a ko 22.05, je li podijeljeno po smjenama ili kako vec ako neko zna nek odg molim vas. I da li je ovo sve sto treba spremiti za ispit : 155-265(posjed-pravo gradjenja),314-316(pravo zadrzanja),61-72(dio "stvari") i taj dio iz profesoricine knjige koji se tice etazno vlasnistva,gdje ga mozemo naci?Plus zadaci. I za naprimjer nas koji nemamo nista bodova iz aktivnosti,znaci dosad pozitivna nula,je li preporucljivo izaci na test sada ili integralno,kako vec,i mi radimo test od 50 bod. i zavrsni isto? Je li ovo sve sto sam naveo za test, ili je samo ovo sa 150-te str. foruma "Za test učiš posjed, vlasništvo i zemljišne knjige" Hvala.
[/quote]
Ne znam ti odgovoriti na vecinu pitanja :) Ali znam da se za test uci posjed, vlasnistvo i zemljisne knjige (jedan zadatak ce biti zastita posjeda, a drugi stjecanje vllasnistva). I profesorica je na predavanju rekla da preporucuje da izadjemo na test, pa sta god to znacilo :D
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

[quote="naddaa"]
Hvala slatkice.zanima me kako u zadnjem zadatku pise derivativnim putem steceno  vlasnistvo(preradba)  i ovdje ne vidimo modus (predaju)...zar preradba nije orginaran nacin sticanje vl?
[/quote]
Vidis ni ja to ne kontam.. vjerovatno sam ja pogresno zapisala jer preradba jeste originaran nacin stjecanja vlasnistva. A da, tu ne vidimo modus (nacin stjecanja; predaju) jer je stvar jos kod prodavca. To naucis kod instituta constitutum possessorium.
Aminaa
Posts: 127
Joined: 10 Dec 2009, 20:38

[quote="Archer"]
Ja mislim da to nije tacno, koliko god bodova se osvojilo, k'o radi test, radi zavrsni test od 50 bodova ...
[/quote]  prosle godine na pismenom ispitu ass je pitala ko zeli raditi test od 50 ko od 90 mislim da je toliko bodova nosio, pa se sam odlucis koji zelis raditi..
Post Reply

Return to “II godina”