PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

pa i stari sistem moze doci u 17h
Panther893
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2009, 20:03

Ako bude kakve odgode neka neko javi,ja sam se bas zabrinula otisle mi glasnice i ne znam kako cu pricati,koliko znam uvijek dolazim u deset i ispit odrzi kad zakaze.
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

pa održi kao i prosli put. počeo u 10 pa ispitivao do 18h tu grupu od 10h tj.stari sistem. dodaj sada predavanja i sve to sto ima..valjda skonta da treba malo brze da ide.
Dita
Posts: 22
Joined: 24 May 2011, 16:04

[quote="maeriae"]
zato sto je vrlo tesko u praksi postići da  npr.ono sto su materijalni uvjeti za sklapanje braka kod nas, biti i po pravu barem jos jedne ili vise država  (pogotovo u oblasti porodičnopr i nasljednopr odnosa ) i na taj nacin samo ostvarivanje i dejstvo privatnopr odnosa sa inostranim elementom  bi u praksi  bilo tesko ostvarivo ; sa druge strane alterantivne kolizione norme upravo imaju za cilj da se jedan privatnopravni odnos održi na snazi .
[/quote] zato sto alternativne kolizione norme idu u korist ostecenog po principu in favor victimae,znaci opcija da izabere povoljnije pravo za sebe; pomaze ocuvanju opstojnosti pravnog posla; takodjer sluzi ocuvanju internacionalne stabilnosti privatnopravnih odnosa i osiguranju pravne sigurnosti pravnih subjekata
stranger
Posts: 109
Joined: 21 Jun 2010, 14:22

da li da prof da se koristimo zakonom na ispitu.
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

Moze se koristiti zakon. Profesor ne trazi od nas da napamet ucimo zakonske odredbe nego da povezujemo i logicki zakljucujemo.
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

ma ne da ti zakon..tu ti je skoro svako rjesenje.da je pismeno pa neki slučaj, i moglo bi mozda.
gdje ces ti doći na usmeni ispit i onda sjesti i listati nesto sto te pita?!
do sada nije bilo tako..
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

odakle vam to kolega? Zakon se moze koristiti.
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

pa sta ces ti listati pred njimzakon i reci evo ovako pise? na usmenom ispitu?do sada nikoga nisam vidio da je bilo sta imao osim olovke i papira..

ako te pita nesto iz naseg zakona onda bi ti odmah to i nasao i rekao evo ovo je situacija kada je mjerodavno nase pravo ili kako ce sud postupiti. ako nista, mora biti 1 pitanje iz zakona. treba logika, ali makar ono osnovno da znas kako je kod nas.. a prije svega, onda da znas koje je pravo mjerodavno po našem zakonu.
Last edited by stevejobs on 25 Apr 2012, 15:36, edited 1 time in total.
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

E ne, ucicu napamet odredbe zakona, poput one iz clana 20.
Post Reply

Return to “IV godina”