PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Archer
Posts: 316
Joined: 12 Jan 2010, 19:35

Zna li netko kad je termin u subotu za slovo "Š" ? Na papirima na vratima predmetnog profesora, ja nisam vidio da pise satnica ... Hvala
AjLa_
Posts: 63
Joined: 29 Jun 2009, 00:00

Satnice za ispit su vam iste kao sto su bile na prvom roku.
Cristal
Posts: 21
Joined: 14 Jan 2012, 12:55

Na 379 stranici djevojka je objasnila svoj slucaj kada je dosla po satnici od proslog termina...ocigledno nije 100% pouzdano dolaziti po starim satnicama...
emaii
Posts: 160
Joined: 10 Nov 2010, 12:19

ma mozete doci u koliko sati zelite,samo nemojte doci kasno(npr. iza 15:00),prof. nije odredio satnice jer nas na ovom roku ne izlazi puno pa se nece stvarati guzva  :d055:
ally
Posts: 129
Joined: 29 Aug 2009, 21:49

Moze jedno pitanjce..krenula sam sa spremanjem Ustava napokon,pa me znaima da li se moze izaci recimo samo jedna glava?
I jos nest vezano za II glavu Ustav I,gdje mogu nabaviti literaturu vezano za zasjedanja Avnoj-a,ZAVNOBiH-a,sporazume ....? :D
emaii
Posts: 160
Joined: 10 Nov 2010, 12:19

Mozes,izađes onoliko glava koliko si naucila,a za ta pitanja kupi "Razvoj ustavnosti u Bih" u kopirnici kraj fakulteta  :)
ally
Posts: 129
Joined: 29 Aug 2009, 21:49

Hvala ti puno :D
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Ja sam potpuno zbunjena listajuci starije postove, pa ako nije problem da mi neko odgovori na ove moje zbunjole :D

Sto se tice pitanja Granice koristenja slobodama i pravima, sta treba odgovoriti na ovo? Neki pisu da samo treba nabrojati prava koja se mogu ograniciti, a neki da sve treba znati :S Ako je tacno da se treba nabrojati, sta to onda treba nabrojati?
Pravo na zivot, slobodu i integritet licnosti ??? Jel' treba ili ne treba to uciti iz knjige, i koja je lekcija zamjena za ovu?
Sloboda misljenja i pravo na izrazavanje, glomazna mi je ova lekcija pa me zanima sta tacno treba znati iz ovog pitanja.

:moli:
Torin
Posts: 98
Joined: 25 Oct 2009, 17:19

1.Sto se tice granica koristenja slobodama i pravima Ustav propisuje da se mogu ograniciti samo zakonom i to u cilju:
Zastite sloboda i prava drugih ljudi
Zastite pravnog poretka
Zastite javnog morala
Zastite zdravlja
Ustav takodje propisuje dodatne kriterije za zakonsko ogranicavanje preduzetnicke slobode i vlasnickih prava:
Zastite interesa i sigurnosti Republike
Zastite prirode i ljudske okoline
Zastite zdravlja ljudi

Kod ovog pitanja ti moze postaviti podpitanje koja prava se ne mogu ograniciti cak i u slucaju neposredne opasnosti po drzavu: pravo na zivot,    zabrana mucenja, surovog ili ponizavajuceg postupanja ili kaznjavanja, odredbe o pravnoj odredjenosti kaznjivih djela i kazni,  sloboda misli, savjesti, vjeroispovjesti,  zabrana diskriminacije

2.Umjesto Prava na zivot, slobodu i integritet licnosti se uci zabrana diskriminacije

3.  Sloboda misljenja i pravo na izrazavanje—ucio sam je knige(izdanje iz 1998. godine) i nije toliko glomazna :D, treba da se kaze da je sloboda misli temelj svakog demokratskog pol. sistema. Medjutim ta sloboda ne obuhvata slobodu pojedinca da misli sto hoce bez da to ikome saopstava, vec to obuhvata slobodu izrazavanja misli. Ustav precizira da sloboda izrazavanja misli obuhvata: slobodu novina i drugih sredstava javnog informisanja, slobodu govora i javnog nastupa, slobodno osnivanje svih ustanova javnog informisanja. Zabranjena je cenzura, novinari imaju pravo na slobodu izvjestavanja i pristupa informacijama. Svakome kome je javnom vijescu povrijedjeno ustavom utvrdjeno pravo, zagarantovano je pravo na ispravku, koja pritom povlaci odgovornosdt novinara i ustanove cijom je vijescu povrijedjeno neko pravo gradjanina. Sloboda misli medjtim ima i svoje granice. Zabranjeno je i kaznjivo svako podsticanje i pozivanje na rat, upotrebu nasilja, na nacionalnu, rasnu, vjersku mrznju te bilo koji drugi oblik netrpeljivosti. Granicu takodje cine interesi drugih koji mogu biti povrijedjeni  krivicnim djelom uvrede ili klevete.
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Hvala :D :f035:
Post Reply

Return to “II godina”