PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Dita
Posts: 22
Joined: 24 May 2011, 16:04

Drage kolege, bas mi je drago da ste imali srece prvi put. Ja nisam nijedan ispit ucila iz skripte pa ni ovaj. I ako je vama upalilo prvi put, ne morate pretjerivati. Djevojka je pored mene sjedila i odgovarala... Znala sve i opet nije polozila... Prema tome... A profesor je pravi gospodin, nema govora.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="heidelberg1"]
Može li neko ukratko napisati odakle je potrebno učiti? Može li ova skripta iz skriptarnice od 50-ak strana aili ima nešta drugo?

Thx! :d055:
[/quote]
Može skripta uz dobro iščitan zakon.Tako sam i ja učio
cekyca25
Posts: 51
Joined: 07 Jun 2010, 16:37

Spremam MPP za naredni rok, zanima me kad se recimo u nekoj lekciji spominje zakon br.npr.34, jel moramo znati napamet taj clan ili koristit zakon...kak to ide?? Hvala..
nihadk
Posts: 143
Joined: 05 Apr 2010, 16:55

Ništa na pamet,samo sa razumjevanjem i logigikom.meni je dao tri primjera al kroz te primjere komplet gradivo je prošao. Zakon i knjga  . Sretno  i profa je legenda .
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

neko je pitao da li prof.odgovara na mail..ne, ne odgovara..jer je rekao da mu je nesto blokirao kompjuter. a samo na faxu provjerava te mailove..

sto se tice ispita, samo ga treba slusati sta pita i ne pricati gluposti..moze ti progledati kroz prste ako nesto pogresno kazes pa se ispravis ili sa sigurnosšću potvrdiš taj dr.odgovor..ali ako vidi da si nesiguran, onda ce ti biti "zao mi je, moraćete još malo da radite"
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="cekyca25"]
Spremam MPP za naredni rok, zanima me kad se recimo u nekoj lekciji spominje zakon br.npr.34, jel moramo znati napamet taj clan ili koristit zakon...kak to ide?? Hvala..
[/quote]

[quote="nihadk"]
Ništa na pamet,samo sa razumjevanjem i logigikom.meni je dao tri primjera al kroz te primjere komplet gradivo je prošao. Zakon i knjga  . Sretno  i profa je legenda .
[/quote]

Ako nije problem mozete li reci koji su to bili primjeri? Ili barem jedan od njih - kako je bilo pitanje, a sta ste vi odgovorili ... nikako da neko konkretno kaze. Svi se slazu da treba uciti s razumijevanjem - OK, ako to do sad nismo skontali necemo nikad. Ali moze li neki primjer? Hvala unaprijed!

A ovo sto kolega pita za zakon - broj clana i ucenje napamet. Zakon je prilicno jednostavan - vrlo kratak, posebno kad ga se poredi s ostalim monstrumima - npr ZPP ili ZKP... Tako da clanove zapamtiti (odnosno srz svakog od njih) ne bi trebao da bude problem...ne znam, mozda mi sad tako izgleda a kad pocnem uciti bude teze. Vidjecemo
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

nije bas da je zakon tako lagan. ako mislis to sto nije obiman da je i lagan, onda znaj da nije.. jer ima puno detalja.pa uzmi samo cinjenicu da je covjek knjigu napisao komentarišući taj zakon sa prikazom uporednog prava..

evo ti primjer sa ispita.

sta su norme neposredne primjene? i kada ti das odgovor onda ti ide pitanje: uvoz mesa u BiH iz Engleske. moze li se tu na neki način blokirati taj uvoz i koji je razlog.
evo ti i dr.primjer za isto pitanje. uvoz automobila koji su stariji od 7 godine. kako tu postupati?

evo ti jos jedan, vezan za priznavanje presuda u EU.
ako je presuda donesena u Francuskoj, a priznanje se trazi u Njemackoj, koji je razlog da ipak njemački sud ne prizna tu presudu?! uzmite u obzir da se radi o jedinsvenom pravnom području tj. EU, u kojem je ovo sve kodificirano.

evo jos jedan primjer:

u koja 2 slučaja Zakon ne traži reciprocitet za priznavanje strane presude u BiH
Last edited by stevejobs on 22 Apr 2012, 11:33, edited 1 time in total.
MiranX
Posts: 66
Joined: 11 Oct 2009, 22:49

Kolega stevejobs,moze li odgovor na ove primjere??
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

moze se blokirati ako je meso pokvareno ja mislim
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="stevejobs"]
nije bas da je zakon tako lagan. ako mislis to sto nije obiman da je i lagan, onda znaj da nije.. jer ima puno detalja.pa uzmi samo cinjenicu da je covjek knjigu napisao komentarišući taj zakon sa prikazom uporednog prava..

evo ti primjer sa ispita.

sta su norme neposredne primjene? i kada ti das odgovor onda ti ide pitanje: uvoz mesa u BiH iz Engleske. moze li se tu na neki način blokirati taj uvoz i koji je razlog.
evo ti i dr.primjer za isto pitanje. uvoz automobila koji su stariji od 7 godine. kako tu postupati?

evo ti jos jedan, vezan za priznavanje presuda u EU.
ako je presuda donesena u Francuskoj, a priznanje se trazi u Njemackoj, koji je razlog da ipak njemački sud ne prizna tu presudu?! uzmite u obzir da se radi o jedinsvenom pravnom području tj. EU, u kojem je ovo sve kodificirano.

evo jos jedan primjer:

u koja 2 slučaja Zakon ne traži reciprocitet za priznavanje strane presude u BiH
[/quote]

Hvala. A sta ste Vi odgovorili? Odnosno - student koji je dobio ta pitanja, ako to niste bili Vi. Hvala puno
Post Reply

Return to “IV godina”