PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
pravnik_123
Posts: 572
Joined: 20 Jan 2010, 16:24

Od 49 strana je za Mpp, a ova od  36 je za procesni dio..
lavica
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2010, 19:54

kakav je profesor jucer bio i kakva je  bila prolaznost? (za bolonju)
Dela-AS
Posts: 14
Joined: 13 Mar 2012, 16:31

Bolonja ispita danas nije ni vidjela posto je cijeli dan ispitivao stari sistem..ONo sto sam ja vidjela,prolaznost je za njih bila losa..Bolonja je u petak,tj 13-tog
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

evo par pitanja od juče:

1. norme neposredne primjene- navedite i primjer
2. priznavanje presuda u BiH- koji je sud nadlžan
3. razvod braka sa inostranim elementom-mjerodavno pravo
4. usvojenje--mjerodavno pravo za zasnivanje i za dejstvo usvojenja
5. cautio iudicatum solvi- aktorska kaucija
6. materijalni uvjeti za zaključenje braka-mjerodavno pravo
7. alternativne i kumulativne norme-ALI ovako pita: zasto su alternativne danas više u upotrebi u većini zakona
8. recirocitet u pogledu priznavanja presude- mora li postojati? odgovor je: da makar postoji faktički tj.u praksi sudova 2 države. nakon toga odmah ide pitanje, moze li se priznati presuda bez postojanja resiprociteta? odgovor: DA. pitanje ponovo: u kojem slučaju? to ima u zakonuu čl.92.- u bračnom sporu, u utvrđivanju/osporavanju očinstva ili materinstva, ili ako priznavanje traži državljanin BIH.

par pitanja iz marta:
1. unutrasnji izvori MPP-a, u kojim zemljama je zakon o MPP, u kojima građanski zakonik, a u kojima je fragmentarno raspoređena oblast MPP
2. najznačajnija institucija u MPP na međunarodnom planu-haška konferencija..dati neke osnovne informacije o njoj.
3. volja stranaka u pogledu izbora mjerodavnog prava
4. kada ce sud jedne države u EU ipak moći da odbije priznavanje presude koja je donešena u dr.članici EU- odgovor je: ako postoji isključiva međunarodna nadležnost ove prve države članice
5. pravilo lex loci contractus je vremenom zamijenjeno pravilom lex loci solutionis- kojim je ovo dr.pravilo zamijenjeno? - Šnicerova teorija karakteristične radnje, onda dalje pitanje. koje je pravo po toj teoriji mjerodavno? odg: domicil/sjediste dužnika karakteristične obaveze (radnje) u vrijeme prijema prihvata ponude..

toliko od mene

POZZ
Panther893
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2009, 20:03

Moze li mi neko napisati odgovor ,,,,Postoji li presutan nacin izbora mjerodavnog prava kod nas,na sta se to odnosi?sta tu treba reci najbitnije?
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

to ti je otrpilike kraj druge knjige mpp cini mi se kod hipoteticke autonomije ista lekcija je u pitanju
Panther893
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2009, 20:03

Postoji ogranicenje kod poruka pa cu ovdje;)a zasto sluzi kaskadno vezivanje kod dejstva braka,supsidijarne tacke kad nabrojis i sad zasto se opredjeljujemo za jednu pa tek onda za drugu,,,,,i pitanje jos jedno mislim Medjunarodni ugovor o prodaji robe koje se pravo uzima u obzir kao mjerodavno tako ide. Baloon hvala :)
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

e to ti neznam jesu li to pitanja juce sa ispita ili si ih sam skovao?..cini mi se da kaskadno vezivanje znaci ustvari alternativno vezivanje
Panther893
Posts: 28
Joined: 30 Jun 2009, 20:03

Kolegica je a;)tako su bila juce podpitanja.Ja od deset cekala da udjem dosla u pola pet i kad me pitao presutan izbor totalno sam sama sebe izbacila iz takta nisam znala sta me pita,,,skroz losa prolaznost od dese do pet troje polozilo,nismo ni mi nesta znali zbunis se skorz al mi nije jasno da po sat ostanu pa izadju ne poloze sta budu toliko :|
stevejobs
Posts: 34
Joined: 01 Nov 2011, 10:28

evo primjer za testament-nasljeđivanje-KASKADNO VEZIVANJE-to je ustvari alternativno tj.alternativni težišni kontakti čiji je cilj da se ide in favorem negotii (u korist pravnog posla, testamenta):
Haška konvencija o sukobu zakona u pogledu forme testamentarnihraspolaganja iz 1961.godine, koja je na snazi i u BiH, utvrñuje kao primarnu tačku vezivanja mjestosastavljanja testamenta. Dakle, primarno je mjerodavna lex loci actus, u skladu sa maksimom locus regit actum, koja ima najširu primjenu u uporednom pravu kad se radi o formi pravnih akata. Konvencija zaslučaj da testament ne zadovoljava propise o formi zemlje u kojoj je sastavljen, predviña dalje kaskadnovezivanje, pri čemu je redoslijed alternativno mjerodavnih prava slijedeći:
lex nationalis ostavioca,njegov lex domicilii, te zakon njihovog redovnog boravišta. Obzirom da se radi o varijabilnim tačkamavezivanja, relevantan momenat za njihovu upotrebu može biti vrijeme sastavljanja testamenta ili vrijemesmrti ostavioca, ovisno o tome šta je favorabilnije za testament. Naš ZMPP preuzima alternative iz Konvencije, u koje ugrañuje i rješenje da se valjanost formetestamenta uređuje lege fori, tj. po zakonu države u kojoj se vodi postupak


Medjunarodni ugovor o prodaji robe koje se pravo uzima u obzir kao mjerodavno:
Ako stranke nisu izabrale mjerodavno pravo, mjerodavno je pravo s kojim je ugovor najuže povezan. Oboriva presumpcija da je ugovor najuže povezan s pravom karakteristične činidbe (uz neke iznimke u ZRS-u)
Last edited by stevejobs on 13 Apr 2012, 14:55, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “IV godina”