PFSA: Radno pravo - stari sistem

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
ady
Posts: 218
Joined: 26 Sep 2009, 20:49

[quote="amai"]
Ady,otidji kod profesora i predaj licno ... prihvati prijavu.Tako su radili za prvi aprilski termin ... pozz i sretno (;
[/quote]

Hvala Amai...nadam se da ceme primiti!
Tarik-SA
Posts: 120
Joined: 14 Sep 2010, 16:09

[quote="samy"]
cuo sam da iz socijalnog zna pitati nesto u vezi boraca,pa zna li neko koja su to pitanja?
[/quote]
Da,postavlja pitanja u vezi boraca,znam da pita nadleznosti..
anastasia84
Posts: 180
Joined: 22 Apr 2011, 15:35

moze li mi neko napisati kako izgleda ovaj ispit koliko pitanja se dobije da li se razvlaci kao ustav ko Duvnjaka ili je moguce poloziti u komadu da li knjiga ili skripta? hvala
emily
Posts: 228
Joined: 22 Sep 2009, 13:37

Imaš to kolegice vec jako dobro objasnjeno na prethodnim stranicama.
Ispit se sastoji iz 4 dijela, s tim da je cetvrti dio ustvari socijalno pravo. Broj pitanja nije bas preciziran i jednak za sve ali iz prvog dijela su to obicno 2 pitanja, nekada i 3, iz drugog takodjer, za treci dio nisam bas sigurna a niti za socijano :). Naravno da mozes izaci integralno ako spremis, to je tvoj licni izbor. Ja radim po knjizi jer inace ne ucim po skriptama pa ovaj dio pitanja provjeri sa kolegama koji imaju iskustvo da skriptom.
Lijep pozdrav!
Secernavodica
Posts: 186
Joined: 20 Jan 2012, 18:46

Da li je tacno da, ako ti ostane samo soc.pravo, prof malo vise pegla? I kakve si onda sanse da ti dodju sva pitanja iz ovih 20-ak koje je neko postavio ovdje?
Da li je tacno da iz dijela o zdravstvenom osiguranju pita samo jedno pitanje? I zna li jos neko sta o borcima pita?
Naprijed
Posts: 157
Joined: 19 Apr 2010, 19:58

Ako ti ostane samo socijalno, onda te pita dva do tri pitanja, ali to je vise na blic. Npr. mene je pitao: Faktori soc. politike ? , i samo sam mu odgovorio da su to : ekonomski, demografski, socjialpoliticka doktrina. 
Nakon toga je pitao : Elementi pravnih odnosa iz z.s. osiguranja ? i samo sam mu odgovorio da su to :
1. subjekti pravnih odnosa ZSO,
2. prava i obaveze iz pravnih odnosa ZSO,
3. objekti odnosno socijalne prestacije iz pravnog odnosa ZSO.

i to je bilo to. Nista vise me nije pitao. Stvar je da mu se odgovori sto brze i sto tacnije, jer da sam zastao ili nesto pogresno rekao poceo bi da me pita jos neke stvari ili lekcije. To se desavalo ranije pa zato znam.

Bitne lekcije iz socijalnog dijela su :
- Prava iz socijalnog osiguranja
- Izvori socijalnog prava (sve u vezi izvora, konvencije, medj. ugovore, a posebno konvencija 102)
- Prava i obaveze iz pravnog odnosa PIO (sve podnaslove unutar ove lekcije )

i nekakvo pitanje u vezi boraca,

PITANJE : Ko je nadležan za odlučivanje o pravima boraca u prvom stepenu i koja su pravna sredstva ?
ODGOVOR : Nadležan je općinski organ uprave, a pravna sredstva su : žalba, revizija, obnova postupka.

To je to . Sretno ..
Secernavodica
Posts: 186
Joined: 20 Jan 2012, 18:46

Hvala puno puno puno  :)
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

Sta prof. trazi da se odgovori na pitanje "inspekcijski nadzor "? sta je najvaznije reci vezano za tu lekciju???
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Ja kad sam bila na ispitu prof. je pitao ona obadva podnaslova iz nadzora..
be.baut
Posts: 82
Joined: 19 Sep 2010, 13:07

hvala aidaim  , znam da tu lekciju cesto pita, pa sam mislila da obratim paznju na to ... hvala jos jednom !!! :d055:
Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”