PFSA: Procesno međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

je li ovo procesno mpp samo za bolonjce mi po starom koliko znam imamo samo jedan mpp a u okviru njega je i procesno i mpp?
azrita
Posts: 84
Joined: 02 Nov 2010, 17:51

Jeste kolega,nama bolonjcima je jednosemestralni kod vas međ.privatno pravo,podijeljen na dvosemestralni u okviru kojeg imamo mpp i pmpp....
SULTAN_89
Posts: 2
Joined: 03 Nov 2011, 19:44

Da li je obavezno prisustvo na predavanjima, treba li zakon ikakav nabavit  :f010:
Hvala  :) 
azrita
Posts: 84
Joined: 02 Nov 2010, 17:51

Eee ljudi,ispit 13.4. jel' zaista u 17 h????
simona
Posts: 16
Joined: 09 Apr 2010, 19:47

Ja sam danas bila na faksu i pishe da je ispit u 17 00 ali meni je to cudno. Profesor nikad ne daje ispit tako kasno, svakako treba duze vrijeme da ispita studente...
azrita
Posts: 84
Joined: 02 Nov 2010, 17:51

Da,treba duze da ispita studente,mada nece nas puno biti,oko 15-etak,jer studenti koji su sad cetvrtu godinu upisali ne mogu polagati ovaj ispit sad,nego u junu ako ne ne varam..U svakom slucaju ako bude promjena,prof ce obavijestiti,mada sumljam,jer kako sam saznala i mpp u cetvrtak je u istu satnicu kad i pmpp,17h!
medzra
Posts: 74
Joined: 26 Dec 2009, 12:38

Moze li meni neko od kolega razgraniciti sljedece: koja su po  n a s e m  zmpp prava za strance relativno a koja opšte dostupna?
Konkretno imam nedoumica za nasljedna prava stranaca tj. nasljedivanje nekretnina u nasem pravu...kako sam ja razumjela i to je po aktuelnim propisima za njih postalo općedostupno pravo ili ??
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

ja mislim da je to bilo opce priznato pravo ali ugovorom o vlasnicikim odnosima je ta greska ispravljena pa je i to postalo zavisno od reciproteta i nastanjenja cini mi se..a jeste li sigurni da nece biti guzve u 17h? ja sam stari sistem a termin mi je u 17 takodje...zna lo neko odgovor na pitanja postoje li neki specijaln propisikod nas kad su u pitanju stranci kao stranke u postupku,autentifikacija,koji je osnovni jurisdikcion problem mpp,koje okolnosti mogu da izazovu probleme da bi jedna presuda bilapravosnazna?
Last edited by baloon on 10 Apr 2012, 20:51, edited 1 time in total.
Ljubicica_
Posts: 8
Joined: 05 Jan 2012, 17:13

Moze li mi neko odgovoriti na ova pitanja  ??

1. Koji su osnovni jurisdikcioni problemi MPP
2. Podjela pravila o medjunarodnoj nadleznosti na opce i posebne( sta su i zasto) ??
3. Ima li postupak litispendencije uticaj na postupak priznanja stranih presuda ( objasnjenje)?
4. Sta je prorogacioni sporazum a sta arbitraza ?
5. Forum atracionis - uloga MPP?
6. Od kakvog je znacanja RES IUDICATA u postupu priznanja srtanih sporova?
7. Sta treba sve da sadrzi zahtjev za priznanje i kome se podnosi ?
8. Gdje se primjenjuju Haske konvencije a gdje Briselske ?

Unaprijed hvala !!!
simona
Posts: 16
Joined: 09 Apr 2010, 19:47

Moze li neko reci kako je danas protekao ispit sto se tiche vremena polaganja? Je li bilo u 10h neko polaganje i koje tad odgovarao? Nama za procesno pishe u 17 00 sutra, pa da vidim je li i danas tako ili? Ima li neka razlika ako ste redovan student?
Post Reply

Return to “IV godina”