PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
No Name
Posts: 126
Joined: 18 Oct 2009, 14:56

Da li neko slucajno ima pitanja koja su bila u januaru za integralni koji se radio u 18h?
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

1. Potpunu poslovno nesposobne osobe u našem pravu(zaokruziti)
2. A ima 15 godina(zaokruziti sta sve on moze)
3. Odnos gradjanskog i trgovackog prava
4. Simulacija(esejsko)
5. Sistem normativnog akta se smatra najprihvatljivijim sistemom po kojem pravne osobe dobijaju pravni subjektivitet. Zbog cega je to tako?
6. Pravni poredak propisuje formu iz određenih razloga (nabrojati)
7. Dies certus an incertus quando je(zaokruziti)
8. ZADATAK: Sekundus je u januaru 2002.g Primusuposudio 1000KM. Njih dvojica su bliskiprijateljii sekundusu je neugodno tuziti Primusa za povrat duga. Nekoliko puta ga jeprijateljski podsjetio da mu vrati novac,ali je Primusuvjek izbjegavao temu. U Martu2009.g je Primus vratio 500K, na sta mu je njegova kcerka studentica prava sugerisalada trazi povrat tih 500KM,jerjenjegov dug zastario, te Sekundus nemavise pravo od Primusa zahtjevati povrat duga. Kakva je pravna situacija. Mora li Sekundus vratiti Primusu 500KM? Obrazlozi detaljno!

9. ZADATAK: Primus ima 13 godina, dobar je ucenik i izuzetno je zreo za svoj uzras. Od djeda je nasljedio stan i ulog na stednoj knjizici u visini od 35.000KM. Sa svojim roditeljima zivi u tom stanu. Majka je domacica, a otac bez stalnog zaposlenja. Osim Primusa imaju jos dvoje maloljetne djece. Primus najveci dio dana provodi igrajuci se van kuce i bez nadzora roditelja. U igri je zelo pokazati drugovima kako gori benzin. Izazvao je pozar u kome je izgori susjedov automobil. Procjenjena je steta koja iznosi 18.000KM. Osteceni vas je angazovao za svog advokata. Sta cete mu savjetovati?

10. Navedi 2 primjera za konstitutivnu singularnu sukcesiju i 2 za translativnu
11. Obavezu u trenutku zakljucenja pravnog posla niko nije mogao izvrsiti. Posljedice su:
      Obaveza je postala nemoguca nakon zakljucenja pravnog posla krivicom obaveznog lica.Posljedice su:
      I bilo je jos nesto trece, ali se ne mogu sjetiti.
ajla07
Posts: 43
Joined: 17 Jan 2011, 18:11

mozel odgovor:
1.Pozitivni pogodbeni interes je
2.Dies certus an incertus quando je
3.Naknadni usmeni dodaci u formalnom ugovoru vaze kao...
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

primus ima 17 godina i sud je odobrio zakljucenja praka sa Sekundom koja ima 16,5 godina i upravo se porodila
. primusu je nana poklonila frizider povodom buduceg vjencanja. on radi i od zarade placa iznajmljeni stan i kupio je namjestaj.  od djeda je naslijedio suvlasnicki udio u kuci koju zeli prodati.
roditelji primusa podizu tuzbu kojom pobijaju ugovor o poklonu frizidera, ugovor o zakupu stana, kupovini namjestaja i prodaju suvlasnickog udjela u kuci. da li ce uspjeti s tuzbom? obrazlozi




ugl bila je u pitanju zastara, kao da je neka porodica toplanama duzna 1ooo i nesto km, od 2001., to utvrdjeno 2002.
a oni podigli tuzbu za povrat duga 2004. pa kakva je pravna situacija.. ugl ja sam se pozvala na čl.  378. stav 1. ičl. 360, stav 1.





Odg na ove zadatke?...plsssss
theellma
Posts: 39
Joined: 17 Mar 2011, 23:27

zna li neko odg na ovo pitanje: kako protek vremena moze utjecati na postanak, promjenu i prestanak gradjanskopravnog odnosa?
azranejraa
Posts: 146
Joined: 24 Dec 2010, 12:48

Nakndani usmeni dodatci fomalnom ugovoru vaze ako ...

KAKVE SU posljedice dodavanja nemoguceg uvijetaa pravnom poslu za valjanost tog pravnog posla, razraditi posljedice u zavisnosti od toga da li je nemoguci uvijet suspenzivan ili rezulativan ili je pravni posao inter vivos ili mortis causa .. MOLIM DA MI NEKO ODG


evoo ti odg na taj zad 2 godina

Ammar Konjhodzic Ajde da pokušamo :D

Ni Primus ni Sekundus nemaju još uvijek potpunu poslovnu sposobnost. Ovo što je Primus podnio zahtjev sudu je još u fazi razmatranja tako da je to samo varka da nas uzbuni:

Pošto su oboje ograničeno sposobni mogu sklapati poslove koje im zakon dozvoljava odnosno one sa kojima stiču korist, a ne obavezu. ;)

Međutim Primus ima specijalnu poslovnu sposobnost jer je stupio u radni odnos.

Idemo redom:

Ugovor o zakupu stana i namještaju Primus je sklopio u okviru svoje zarade i po zakonu može sa njom raspolagati. Tako da njegovi roditelji ovo ne mogu pobijati.

Primus može primiti nasljedstvo, ali ne može raspolagati sa njim bez pristanka roditelja tako da suvlasnički dio ako odluči prodati roditelji mogu pobijati ovaj pravni posao

Frižider može primiti jer je riječ o poklonu stiče pravo, a ne obvezu. Roditelji nemaju pravo pobijanja.

E sad mama Sekunda isto može primiti poklone i njeni roditelji ne mogu pobijati ovaj pravni posao isto jer stiče prava, a ne obvezu. ;)

Tako da je samo moguće pobijati pravni posao kojim Primus namjerava da proda suvlasnički dio kuće od nasljedstva.

Ovako bi ja uradio. Ako neko ima drugo mišljenje govorite. :)))
Last edited by azranejraa on 28 Feb 2012, 13:54, edited 1 time in total.
Jenny1406
Posts: 1671
Joined: 21 Nov 2009, 10:41

[quote="ajla07"]
mozel odgovor:
1.Pozitivni pogodbeni interes je
2.Dies certus an incertus quando je
3.Naknadni usmeni dodaci u formalnom ugovoru vazeako...
[/quote]

1. Naknada stete koju je strana pretrpjela poduzimajuci određene radnje u uvjerenju da je njegov ugovor valjan
2. Dan za koji je izvjesno da ce se dogoditi, ali nije izvjesno kada
3. Ako se odnose na sporedne tacke, ali oblik nije propisan u opcem interesu i ako se njima smanjuju obaveze stranaka, a oblik je propisan iskljucivo u interesu stranaka

[quote="theellma"]
zna li neko odg na ovo pitanje: kako protek vremena moze utjecati na postanak, promjenu i prestanak gradjanskopravnog odnosa?
[/quote]

Mislim da ovako ide odgovor:
Postanak - dosjelost; skeci nekretninu po pravilu dosjelosti. Npr. ako posjedujemo kucu od nevlasnika 10 god. Protek od 10g. je doveo do prava vlasnistva, a doslo je do postanka GP odnosa.
Promjena - zastara; protekom vremena gubi se pravo na plodouzivanje, ali ne i obaveza. Doslo je do promjene GP odnosa
Prestanak-sluznisti, necinjenjem 20 godina gubi se pravo na sluznosti, te je doslo do prestanka GP odnosa.
Last edited by Jenny1406 on 28 Feb 2012, 14:24, edited 1 time in total.
A.B.
Posts: 243
Joined: 23 Jun 2010, 21:46

Kada ce biti rezultati integralnog ispita koji je radjen danas???  :zamisljen: :zamisljen:
Mint.
Posts: 53
Joined: 03 Jan 2011, 15:16

Večeras je sa mnom na gradj.sjedila djevojka koja studira po starom režimu, bila je pokrivena, na stolu je bio samo moj index i greškom ga je pokupila. Ja ne znam djevojku, ako iko slučajno zna nešto neka mi javi, ovdje ili na fejs.profilu Anja Saradžić (profil slika-rozo cvijeće)
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

Jel moguce da se spusti kriterij na 45-50 bodova za prolaza kao na bracnom pravu, kakvi su povodom toga?
Post Reply

Return to “II godina”