PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
beGa
Posts: 3
Joined: 02 Mar 2011, 11:05

Kolegge i kolegice interesuje me da li u elemente građansko pravnog odnosa spadaju sam objekti i subjekti?
Dacca
Posts: 584
Joined: 08 Dec 2010, 18:10

U elemente GPO-a spadaju subjekti i prava i duznosti, koliko se ja sjecam... :zamisljen:
Selma001
Posts: 22
Joined: 28 Nov 2011, 08:52

[quote="Torin"]
Amcho vezano za neg. i poz. pogodbeni interes, oni se nalaze i na 137. strani, pasus malo je veci u odnosu na ovaj sa 21. strane. Belmichhh obavezno ga naucI jer se to pitanje cesto ponavlja, obicno u vidu zaokruzivanja.
[/quote][quote="emir"]
Zna li neko uraditi zadatak?
Primus i Sekundus su dogovorili da je za punovažnost ugovora o prodaji kompjutera potrebna pismena forma.Pismeno su dogovorili cijenu ,odredili kompjutere,datum predaje ,način plaćanja u roku od 8 dana.Naknadno usmeno se dogovore da Sekundus ima platiti cijenu u tri rate a da prva rata dospjeva za 30 dana
Da li su valjane te usmene klauzule?
Da li Primus odgovara za materijalne nedostatke stvari iako se o tome nisu pismeno dogovorili?
[/quote]

Ima valjanee usmene klauzule. ZOO cl 69 st 2 u knjizi na str 107.. moze se dodavati usmeno ako su stranke odredile oblik pravnog posla,bez obzira da li se radi o bitnim ili sporednim sastojcima pr. posla.

Primus odgovara za fakticke i prevne nedostatke jer nisu iskljucili prirodni sastojak odgovornost za stetu.. ako nisu prodavac odgovara kupcu za stetu.. str u knjizi89
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Trebaju li se za integralno uciti ove teorije o pravnoj osobi i ovo prije na 33 str povijesni korijeni pravne osobe?

I ima na 47 str naslov vrste pravnih osoba po nasem pravu, vjerovatno se misli na hrvatsko pravo pa treba li to uciti, ova razdoblja??
Torin
Posts: 98
Joined: 25 Oct 2009, 17:19

Te teorije i historijske korijene pravne osobe ne treba uciti, a za vrste pravnih osoba po nasem pravu nisam siguran, mada mislim da je sto se tice tih podjela najvaznije nauciti onu vezanu za korporacije i zaklade(fondacije).
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Super, hvala :D
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

A ovaj dio kod razloga pobojnosti dio koji se treba preskocit uporedna prava(fr i sl)dokle se preskace i treba li se preskakati?..unaprijed hvala..
azranejraa
Posts: 146
Joined: 24 Dec 2010, 12:48

Koji su pravni poslovi organa vlasti, ako mozete da mi odg il napisete koja je to str. ne mogu da se sjetimm.. hvala
the maniacs 1987
Posts: 171
Joined: 21 Sep 2009, 11:45

a) Oblik pravnih poslova sklopljenih pred nadležnim tijelom.Najčešće u okviru sudskog zapisnika. b) Potvrđivanje,ovjeravanje (solemnizacija) isprava.c)Ovjeravanje potpisa..o svemu imas opširnije u knjizi na strani 106-107
2godina
Posts: 181
Joined: 24 Nov 2011, 18:31

Kolikoo zadataka dode na integralnom?I treba li nam zakonik nekakav?hvala
Post Reply

Return to “II godina”