PFSA: Savremeni pravno-politički sistemi

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Njemacka - Za Njemačku je karakterističan asimetrični politički sustav, koji je posljedica ujedinjenja i konvergencije (nejednaka gospodarska i organizacijska razvijenost i društvene elite). Po K. Von Beymeu najvažnije obilježje njemačkog sustava je fragmentacija moći. U Njemačkoj je na snazi razmjerni izborni sustav. Prema Temeljnom zakonu / Grundgesetz iz 1949, Njemačka je demokratska, parlamentarna republika, a po obliku savezna država. Podjela vlasti:
Zakonodavna: Savezna skupština (donji dom) i Savezno vijeće (gornji dom)
Sudska: Federalni ustavni sud
Izvršna: predsjednik Republike i kancelar
Demokratski postulat njemačkoga političkog sustava izražen je u parlamentarizmu.

Ako nadjem za Italiju, edit cu post.
Ilhan
Posts: 7
Joined: 02 Oct 2010, 12:58

Hvala :)
guitar groove
Posts: 98
Joined: 02 Mar 2010, 18:30

[quote="2godina"]
Ako imas ona 103 pitanja ja mislim da imas sve odg u njima:)
[/quote]

A gdje mogu naci ta pitanja ??
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Imas ovdje u dokumentima - Savremeni pravno - politicki sistemi, Ispitna pitanja i odgovori.
guitar groove
Posts: 98
Joined: 02 Mar 2010, 18:30

hvala :D
Adnaa
Posts: 61
Joined: 12 Oct 2010, 21:27

Mail od asistentice???
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

mr. Lejla Balić, viši asistent na predmetu "Politički sistemi",
e-mail: l.balic@pfsa.unsa.ba

Za ubuduce: Spisak e-mailova profesora i asistenata možete pronaći ovdje: http://:cenzura:/forum/index.php/topic,905.0.html
Ilhan
Posts: 7
Joined: 02 Oct 2010, 12:58

U ovim pitanjima sto su na bh-paravnicima nisu mi jasna dva pitanja.. to su :

1.Podjela partije prema programskoj orijentaciji : strateske i takticke  , a u drugom  istom pitanju odg :partije misljenja i ideoloske koje je tacno ????

2.Ucijoj je nadleznosti drzavljanstvo u Njemackoj:u nadleznosti federacije ,a u drugom istom pitanju odg: nadleznost parlamenta???? 
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

1. Tačan odgovor ti je: Po programskoj orijentaciji – partije mišljenja i ideološke partije

2. U nadležnosti federacije: Polazeći od tog principa federacija ima 4 vrste nadležnosti i to: Isključiva nadležnost. Ovdje spadaju vanjski poslovi, odbrana, državljanstvo.....


Nadam se da ti je sada sve jasno. :d055:
aidda
Posts: 29
Joined: 31 Mar 2011, 16:21

Ej raja, kol'ko su ova pitanja sigurna za ispit,ovih 103? Meni jednu kazu,super su...na ispitu dodju skoro ista,a drugi opet...da necemo nikad poloziti ako ucimo iz njih :/// ????Moje misljenje je da se samo ova pitanja "vrte" na testu ?! help :(
Post Reply

Return to “II godina”