PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
_vodolija
Posts: 322
Joined: 31 Jul 2009, 18:46

Koja pitanja su bila danas?
Cinderella_cool
Posts: 135
Joined: 28 Dec 2011, 20:03

nermice za koliko dana si spremila obligacije?
Nermica
Posts: 545
Joined: 12 Sep 2009, 16:14

evo neka od pitanja ne mogu se tacno sjetiti redom svih i ako sam neka zaboravila nemojte mi zamjeriti...
1. Sloboda uredjivanja obligacionih odnosa
2.Razlika izmedju otkaza i raskida ugovora.
3. Promjenjene okolnosti ( strana koja se poziva na njih)
4. Ratifikacija(naknadno odobrenje)
5. Razlika izmedju cezije i ustupanja ugovora.
6. Novacija i njene posljedice
7. Trogodisnji rok zastarjevanja
8. djelimicna nistavost
9.Pravna osnova i motiv


zadatak je bio u vezi cesije i prigovora cesije ne mogu se sjetiti kako je isao :D
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Zato što ti se slegla materija zato si i znala.Ovdje i jeste najbitnije da ti sve slegne u glavi,onda nece biti problema :) :)
Amajla
Posts: 83
Joined: 25 Jan 2010, 13:31

[quote="nuki_cika"]
Kolegice ovo prvo pitanje ti je odgovor sljedeći:
Kad jedno lice povrijedi neko lično dobro drugog lica(povreda prava ličnosti:sloboda,čast,ugled) i to tako da će sud narediti objavljivanje presude,odnosno ispravke ili narediti da štetnik povuče svoju izjavu kojom je povrijedio pravo ličnosti drugoga.Objavljivanje presude ili ispravke vrši se na račun štetnika.
A ovo drugo pitanje ne mogu ni ja da skontam,da nije iz stare knjige.I prošli put je bilo jedno pitanje meni se čini iz stare knige,jer ga nisam mogao naci u novoj,ali potražicu odgovor i na ovo drugo pitanje :) :)
[/quote]Kolega hvala ti puno na odgovoru za prvo pitanje :), pa eto ako uspijes naci i ovo drugo bas bi znacilo, pozzz
Amyyy
Posts: 63
Joined: 01 Mar 2009, 15:37

  Moze li se posebni dio uciti iz stare knjige , naravno uz to jos ona 3 ugovora iz nove? Ima li razlike  izmedju njih zna li iko,.,,ja ucila po staroj i jos ta 3 nova iz nove knjige, nisam valjda skroz fulala :(
Nejra
Posts: 43
Joined: 23 Jul 2009, 00:00

Evo neka pitanja s jučerašnjeg ispita. Ne mogu se sjetiti svih, ne zamjerite :D
1.Pravno dejstvo ponude
2.Razlike personalne subrogacije i cesije
3.Kulpozna paulijanska tužba
4.Dopuštenost predmeta ugovora
5.Funkcija prava zadržavanja
6.Odnos promitenta i korisnika
7.Pretpostavke javnog obećanja nagrade
8.Višestruko ustupanje

Zadatak: P je K-u uputio komplet knjiga uz pismo u kojem mu je napisao da je dužan da se izjasni u roku od 10 dana, a ako se u tom roku ne izjasni smatra se da je on priihvatio taj komplet i dužan mu je platiti 110KM. nakon deset dana K se ne izjašnjava i P se interesuje za svoja prava.

Eto kolege, sretno :)
Nermica
Posts: 545
Joined: 12 Sep 2009, 16:14

Da li neko zna kad je profesor rekao izbaciti rezultate? Hvala unaprijed na odgovoru.
Nessa
Posts: 432
Joined: 27 May 2009, 11:00

kako obicno izgleda zadatak iz posebnog dijela? =)
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Imas u praktikumu primjere rijesene. Zadaci koji dodju na ispitu ne razlikuju se mnogo od onih iz praktikuma. Kao primjer ti mogu posluziti i zadaci iz knjige posebnog dijela (izdanje 2005) gdje na pocetku svake lekcije imas postavljenih par zadataka. Meni je licno na ispitu bio bas zadatak iz te knjige iz zakupa.
Post Reply

Return to “III godina”