PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Preskaces naknadu stete, prouzrokovanje stete i razne vrste odgovornosti.
EMin@
Posts: 215
Joined: 07 Nov 2009, 23:40

uh odlicno, hvala puno :)
Nermica
Posts: 545
Joined: 12 Sep 2009, 16:14

de mi recite oni koji nisu ocistili godinu oce li moci izaci na obligacije ako su vanredni i odakle se prijavljuju  jel preko isss
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

[quote="TinkerBeLL"]
Preskaces naknadu stete, prouzrokovanje stete i razne vrste odgovornosti.
[/quote]Na koga se to odnosi, je li i stari sistem to preskače?
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Stari sistem uci po istim knjigama sto uce i bolonjci pa i naknadu štete po novoj knjizi,kao i opći i i posebni dio koji se također uci po novoj knjizi iz 2011 :) :)
I pronasao sam par grešaka među novim ugovorima,pa cu napisati sutra koje su to greške
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

[quote="aidaim"]
Na koga se to odnosi, je li i stari sistem to preskače?
[/quote]

Kao sto kolega rece, stari sistem uci kao bolonjci. Dakle, ovo preskacemo ukoliko polazemo opsti dio, a spremamo ispit iz neke starije knjige obligacija u kojoj se nalaze i ova tri poglavlja. Inace, ove su oblasti sada obuhvacene literaturom iz koje se sprema posebni dio (sto podrazumijeva knjigu obligacija posebni dio i knjigu "Naknada stete" u kojoj se ova poglavlja uce i obradjuju). Nadam se da je sada svima jasno.
aidaim
Posts: 1547
Joined: 09 Jun 2010, 21:46

Znači uči se u okviru posebnog dijela.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Pa da,ali vama starom sistemu se ja mislim naknada stete ubraja u opći dio,a nama u posebni,al to nema veze,jer vi i onako učite sve odjednom
Što se tice greški koje sam uočio u knjizi kod naloga u lekciji"polaganje računa i podnošenje izvještaja" u prvoj recenici te lekcije piše"nalogodavac je o izvršenom poslu dužan položiti racun nalogodavcu i sve sto je primio na osnovu...",valja umjesto nalogodavac treba ići nalogoprimac
I kod komisiona u uvodu tog ugovora piše sljedece"komisioni posao ima određene sličnosti s drugim pravnim poslovima.Ugovor o komisionu je veoma sličan ugovoru o trgovačkom zastupanju.I spod dole nisu navedenene sličnosti vec samo razlike
Eto da vas ne buni :mrgreen:
emina h
Posts: 389
Joined: 02 Nov 2010, 21:04

Obligacije su 26.1. Ja vidjela danas na faxu.
jazzmina
Posts: 431
Joined: 22 Feb 2009, 01:22

Procitajte kako pise : obligaciono pravo - opci dio 23.01
                                  obligaciono pravo-posebni dio 26.01
Post Reply

Return to “III godina”