PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

Amila, ja mislim da je ovako....u prvom djelu ih je izjednačila jer se dijeli zaostavština,bez obzira šta sve u nju spada i u tom slučaju svi dobivaju jednako,znači po 1/5. A u drugom djelu zadatka,na pitanje ko i kakve zahtjeve može postavljati, navodimo da bračni drug na ime bračne stečevine dobiva 1/2, ali to ne ulazi u zaostavštinu. ...ja sam to tako shvatila... ;)
amila
Posts: 167
Joined: 02 Jun 2009, 13:01

[quote="Nissy"]
Amila, ja mislim da je ovako....u prvom djelu ih je izjednačila jer se dijeli zaostavština,bez obzira šta sve u nju spada i u tom slučaju svi dobivaju jednako,znači po 1/5. A u drugom djelu zadatka,na pitanje ko i kakve zahtjeve može postavljati, navodimo da bračni drug na ime bračne stečevine dobiva 1/2, ali to ne ulazi u zaostavštinu. ...ja sam to tako shvatila... ;)
[/quote]

Hehe svasta,sto nije to odmah naglasila,bezveze komplikuje al ajde to je nasa profesorica :).U svakom slucaju,puno hvala na odgovoru :)
Nissy
Posts: 264
Joined: 31 Oct 2009, 19:58

Ma tu smo da se pomažemo... ;) nisu ovi zadaci uopšte teški ali treba stvarno dooooooobro paziti na sve moguće opcije, detalje...da se ne zafrknemo... :D
hedija
Posts: 35
Joined: 05 Sep 2009, 22:53

da li neko ima zadatak sa proslih predavanja a da je voljan da to fino podijeli sa bh pravnicima zajedno sa rjesenjem? :mrgreen: bila bih vam vrlo zahvalna kada bi neko bice dobre volje postovalo taj zadacic:D zauvijek zahvalna
alma989
Posts: 28
Joined: 12 Sep 2009, 12:03

Kako ide princip ukoliko se ne zadovolji kriterij testa sa zadacima , kako izgleda ispit , i  smiju se koristiti zakoni?
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="alma989"]
Kako ide princip ukoliko se ne zadovolji kriterij testa sa zadacima , kako izgleda ispit , i  smiju se koristiti zakoni?
[/quote]

Kako sam cuo od ranijih generacija, zavrsni ispit je opet zadatak ili zadatci. A zakonik se moze koristit (iako moras voditi racuna o "cakama" u zadatku, tako da ti zakonik nece puno ni pomoci) Sve u svemu, nekako mi se cini tesko ovo za polozit !
amila
Posts: 167
Joined: 02 Jun 2009, 13:01

Ma tesko je zato sto moras jaaaako dobro pazit,svaki detalj je bitan.Ma mene ljuti ovo za bracnu stecevinu,naisla sam na par zadataka gdje bd izjednacavaju s ostalim nasljednicima,ne spominje se izdvajanje bracne stecevine.Bila bih zahvalna da neko,ako zna,pojasni.
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="amila"]
Ma tesko je zato sto moras jaaaako dobro pazit,svaki detalj je bitan.Ma mene ljuti ovo za bracnu stecevinu,naisla sam na par zadataka gdje bd izjednacavaju s ostalim nasljednicima,ne spominje se izdvajanje bracne stecevine.Bila bih zahvalna da neko,ako zna,pojasni.
[/quote]

Ovako ja cu pokusati na malo jednostavniji nacin. Bracni drug kako god okrenes ima pravo na zakonski dio. A prije zaostavstine, izdvaja se bracna stecevina, pa onda ako je ko ulozio nesto (npr. sin je ulozio u kucu 50.000 km) eh tek kad se sve to namiri onda na red dolazi zaostavstina, a po pravu i bracni drug ima pravo na raspodjelu nje.
amila
Posts: 167
Joined: 02 Jun 2009, 13:01

Jeste kolega,sve je to tako.Ali neznam da li si primjetio da se u zadacima uopste ne spominje izdvajanje bracne stecevine npr da kaze da bracnom drugu ide pola a ta druga polovina sto je "ostala" da se dijeli izmedju bd i ostalih nasljednika?
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="amila"]
Jeste kolega,sve je to tako.Ali neznam da li si primjetio da se u zadacima uopste ne spominje izdvajanje bracne stecevine npr da kaze da bracnom drugu ide pola a ta druga polovina sto je "ostala" da se dijeli izmedju bd i ostalih nasljednika?
[/quote]

Da tako to ide, ako su zajedno doprinjeli u tu bracnu stecevinu ona se dijeli 50:50, ali opet BD ima pravo da trazi svoj dio nasljedstva. (tj. iz tih ostaviteljevih 50 % ). Nadam se da je tako, neka me neko ispravi ako grijesim. Dobro bi nam dosao precizan i tacan odgovor.
Post Reply

Return to “II godina”