PFSA: Moderne pravne kodifikacije

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Ma nece, slobodno prijavi, ass je izasao u susret da mozete opet iste seminarske predati, i nema veze ako sada radis sa nekim :mig:
arijen
Posts: 514
Joined: 29 Nov 2009, 22:41

Joj super,hvalaaa
selmicaaa
Posts: 457
Joined: 01 Oct 2009, 22:10

za ovaj predmet je bitno da idete na vjezbe, nama je ass. Ehlimana bila prosle godine, i fkt se tako potrudi, ma maksimalno i ova prva parcijala, a kasnije i druga je prosla bez problema.
malena.pravnica
Posts: 109
Joined: 03 Sep 2011, 17:11

[quote="Inna Red R"]
...do kada se moze prijaviti esej! :/
[/quote]


mozes u utorak na konsultacijama,preko maila ne mozes prijaviti...
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

Da li je nerođeno dijete pravno sposobno prema ŠGZ? Član 11 kaže: "Svako je pravno sposoban", međutim nije ništa detaljno objašnjeno kao u AGZ :S
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Jeste. Imas to u cl.31, gdje se navodi sve ono sto vazi i u AGZ-u, dakle - da se nerodjeno dijete smatra pravno sposobno, pod uslovom da se rodi zivo.

Evo ja radim ova pitanja, pa kad zavrsim poslacu ih adminu da postavi u skriptarnicu. Pola sam vec uradila, nego treba mi pomoc ako neko zna, vezano za ovo prvo pitanje - u ovim zakonicima nista detaljno nije dato za to punoljetstvo, a citala sam i lekcije, ali nema nista na osnovu cega bih ja donijela zakljucak prema cemu je starosna granica za punoljetstvo bila drugacija. Eto, ako neko zna... :f035:
Last edited by Layla22 on 23 Oct 2011, 21:24, edited 1 time in total.
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

Pitanje je KADA se stiče punoljetstvo i da objasniš razlike.
Prema AGZ - 24 godine član 21
Prema NJGZ - 21 godina, član 2,  s tim da se osoba može proglasiti punoljetnom i s 18. (to ga razlikuje od ostalih zakonika)
Prema ŠGZ - 18 god
Prema EGZ - 21 godina prema gregorijanskom kalendaru
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Znam to, tako sam i napisala, nego ovo "objasni razlike" me buni. Mislila sam da treba jos nesto dodati :zamisljen:

I ovo kod ovih izvora po kojima sudi sudija prema Svajcarskom i Egipatskom zakoniku, jel to trazimo u okviru lekcije, a ne u okviru samih zakonika, jer takodje nisam nasla neki clan koji se odnosi na to, jedino na ono pitanje "ukoliko nema zakonskih propisa"? :zamisljen:
Last edited by Layla22 on 23 Oct 2011, 21:32, edited 1 time in total.
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

Ja ih više nisam našla, bar u knjizi ništa nema :S.

6. Kako razumijevate odredbu da Francuskinja koja se uda za stranca slijedi stanje svog muža? Šta je bio cilj ove odredbe?
- Ovdje da pišem kako je žena bila potlačena, da nije mogla slobodno raspolagati imovinom bla bla? :S
Layla22
Posts: 503
Joined: 11 Oct 2010, 20:43

Ja sam to razumjela ovako - Ukoliko je muškarac za kojeg se Francuskinja udala živio u nekoj drugoj zemlji, žena prirodno, naturalizacijom u stranoj zemlji, gubi status Francuskinje, te automatski i sama postaje strani državljanin. Ako, pak, muž stranac boravi u Francuskoj, on, a samim tim i njegova žena, uživaće građanska prava jednaka pravima koja i Francuz ima u njegovoj matičnoj državi. Cilj odredbe bio je da ukaze na to da je bilo bolje biti Francuz, bilo u svojoj zemlji ili negdje drugo, te moguce i da se poboljsaju uslovi Francuza u stranim zemljama, samim tim sto je polozaj stranaca u Francuskoj zavisio od nacina ophodjenja stranih drzava prema Francuzima koji zive u njoj. :zamisljen: Koliko je tacno nemam pojma :U
Post Reply

Return to “II godina”