PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nina_M
Posts: 411
Joined: 23 May 2009, 12:20

E ovako:)
Ustav BiH:
1. Nadleznosti institucija Bosne i Hercegovine
2. Nadleznosti entiteta
3. Parlamentarna skupstina (Dom naroda, Predstavnicki dom, Procedura, Nadleznosti)
4. Predsjednistvo (Izbor i trajanje mandata, Procedura, Ovlastenja)
5. Ustavni sud (Sastav, Procedure, Jurisdikcija, Odluke)
6. Centralna banka
Nisam sigurna da li treba i Drzavljanstvo, neki kazu da opet pita, pa sad...

Ustav FBiH:
1. Parlament (Zastupnicki dom, Dom naroda, Opce odredbe, Odlucivanje u domovima, Nadleznosti)
2. Vlada Federacije
3. Nadleznosti ministara
4. Ustavni sud
5. Vrhovni sud
6. Kantonalne vlasti (Opce odredbe, Zakonodavna tijela kantona)
7. Opcinske vlasti
8. Gradske vlasti
Ni ovdje ne znam treba li uciti Obudsmene :P

Mislim da Definiciju vitalnog interesa, mehanizme zastite i Izvrsnu vlast kantona ne pita, ako ko zna vise, molila bih da doda :D
Adn@
Posts: 422
Joined: 14 Mar 2010, 17:39

hvala ti puno :d055:
ines
Posts: 28
Joined: 26 May 2010, 15:28

za pitanje Evropski sud sta treba pisati, u novoj knjizi ima Evropski sud pravde, i drugacije je sto se tice sastava, u skripti sam nasla nesto drugo da pise, a  ostatak je isti!hvala unaprijed na odgovoru.
Nina_M
Posts: 411
Joined: 23 May 2009, 12:20

S obzirom da je novija knjiga, vjerovatno je tacnije. Pa moj ti je savjet da ucis iz nove knjige, jer se u knjizi iz 1998. godine spominje samo 13 clanica EU, a sada ih ima 27 :D
Fancy
Posts: 301
Joined: 17 May 2009, 18:35

[quote="anela21"]
Zanima me da li je istina da smo dobili novog prof za ovaj predmet i da li sad imamo vježbe iz ovog predmeta ??
[/quote]

I ja sam cula za novog prof., valjda cemo znati u ponedjeljak kada pocne nastava.

Sta bismo mi u tom slucaju, ostalo mi je nesto ustavnog II kod koga cu to odgovarati i kada?

Mislim da bi Duvnjak u tom slucaju dao "gratis rok", kao sto je to bilo i na pocetku ove godine kada je prof. Sarcevic trebao doci na ustavno.
ines
Posts: 28
Joined: 26 May 2010, 15:28

hvala ti puno.
johnny
Posts: 147
Joined: 25 Oct 2009, 20:51

Ne ide vam Duvnjak nigdje,on će ostati na Ustavu,svake godine bude priča da dolazi novi profesor (šuplja priča),ali Dule ostaje sigurno.
Adn@
Posts: 422
Joined: 14 Mar 2010, 17:39

neko ko je vec polagao Pozitivni dio da li se uci sve od pocetka do kraja lekcije npr.kod Parlamentarne skupstine Procedura da li se sve uce stavke a,b,c,d,e,f,g,h,i,j a to se odnosi i za ostale lekcije jel bas sve mu treba reci od a do ž :biggrinlove:
ema
Posts: 155
Joined: 16 Sep 2009, 16:25

I mene zanimaaa? Ovaj pozitivni ispade najgori.. :biggrinlove:
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

pita li iz 5 te glave ove politicke :)
Post Reply

Return to “II godina”