PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
jasminkaS
Posts: 160
Joined: 24 Jan 2011, 13:22

Sto se tice "sigurnosti" i toga kako cesto se vrte uobicajena pitanja, to je do svakoga pojedinacno da ocijeni...istina je da se neka pitanja vrte cesce od ostalih, ali se desava i da postavi pitanje koje nije medju ovima ovdje...u zadnje vrijeme npr.cesto pita lokalnu samoupravu... meni je npr.iz zadnjeg dijela bilo "tuzba u slucaju sutnje uprave", kad sam izasla iz kabineta kolege su mi rekle da nikada nisu cule da je to bilo nekome, dakle....
Sto se tice ovog dijela knjige ,dakle upravnog postupka, i nacela...nije istina da pita samo nacela,...pita obavezno jedno nacelo,ako nisi bas najbolje to ,zna vrlo cesto postaviti jos jedno nacelo i plus jos jedno pitanje...meni je npr bilo nacelo saslusanja stranke, i poravnanje (treci dio,prvostepeni postupak !),dakle iz te "trece glave" dva pitanja ...iz rjesenja takodjer dva pitanja...mislim da puno toga zavisi od toga koliko znas...ako izvlaci iz tebe,onda ocekuj barem dva pitanja i jedno do dva potpitanja... u svakom slucaju sretno :)
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

koliko se uci iz djela uprava bih i fbih ovdje je o svakom ministarstvu i na drzavnom i na federalnom nivou ponesto receno i poduga je lekcija da li to sve treba uciti da li treazi da se samo nabroje minist ili i da se kaze o svakom ponesto..znaci nacela se sva uce(zakonitosti efikasnosti itd)?
Last edited by baloon on 19 Sep 2011, 14:38, edited 1 time in total.
nadjaibis
Posts: 214
Joined: 27 Jan 2010, 15:58

mene je pitao upravni organi u FBiH i ja sam navela podjelu na:
1) federalni organi uprave
2 federalne ustanove

-u federalne organe uprave ubrajamo: federalna ministarstva (nabrojala 2-3 +vrse poslove koji su im ustavom povjereni) i federalne uprave (poreska, carniska navela 2+mogu se osnivati samostalno ili u sklopu ministarstava)

-u federalne ustanove (osnivaju se samostalno ili u sklopu fed.ministarstava)spadaju: zavodi (nabrojala 2-3) i direkcije (isto nabrojala 2-3) bez problema, cvejk me nije prekinuo....

(ovako isto i za upravu BiH, sustinu)
mikilica
Posts: 200
Joined: 01 Dec 2010, 17:34

Sta mislite kolege da pitamo prof Ajanovica u sub,da nam krajem ovog mjeseca izadje u susret kao sto to obicno i prof Muminovic uradi,,da se potpisemo i napravimo spisak kome je ostao dio uprave da diplomira ili ko ima veci dio neki polzen da se dogovorimo za vandredni termin zbog placanja,,steta da neko daje 100km po ne polozenom  ispitu a ima recimo polozen jedan dva tri ili vise dijelova uprave ( stari sistem) ..pozdrav
dorinica
Posts: 58
Joined: 06 Mar 2011, 22:07

pa ispit je krajem mjeseca....kad ce onda odgoditi,a i ne vjerujem da bi on to ucinio....vjerovatno ce biti oktobarski rok,a neces placati svakako nista prije toga
selmaaj
Posts: 26
Joined: 10 Nov 2010, 16:55

Molim vas da mi neko odgovori na pitanje: izuzeci od materijalne istine, ako ima u skripti gdje se nalazi, hvala
menoa
Posts: 77
Joined: 11 Jun 2010, 22:35

u osiguranju načela materijalne istine ne ide se do krajnjih granica. tako, rješenje zasnovano na nepotpunom i netačnom činjeničnom stanju može biti sanirano, konvalidirano po proteku propisanih rokova za upotrebu pravnih sredstava. zatim ako je interes pojedinca ili druge stranke preovladao, organ postupka neće ići u krajnost i inzistirati na iznalaženju maerijalne istine.
načelo materijalne istine ublaženo je i kod rješenja sa skraćenim obrazloženjem i kod rješenja u vidu zabilješke na spisu.
ja mislim da je to
baloon
Posts: 192
Joined: 27 Mar 2010, 20:05

a odakle to da ce biti oktobarski rok ja nisam bas najsigurniji da ce biti..imali neko infrmacija vise o tome
mikilica
Posts: 200
Joined: 01 Dec 2010, 17:34

I mi smo takodje informisani( apsolventi stari sitem) da nema oktobarskog roka jer imamo odma u novembru regularan apsolventski termin,,te da se uplate upisa mogu izvrsiti na studentskoj zavrsetkom oba sept.ispitna termina,,,,ako se sta ne promijeni u zadnjem trenu :-)    zato sam ja i rekla  da pitamo prof Ajanovica da nam oko 30og,sedam dana recimo poslije drugog termina da rok kao sto je u martu dao,vandredan,kome ostane dio i pola uprave i sl..zbog placanja,,,ko se ne slaze postujem a ko voli nek izvoli ,ja cu pitati ;) nista ne gubim ;) pozz
Noir
Posts: 14
Joined: 12 Feb 2010, 12:36

A jel' i bolonja nema apsolventske rokove u Oktobru? Vjerujem da nema ali cisto da provjerim
Post Reply

Return to “IV godina”