Peticija za bolje uslove studiranja

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Locked
NeZ
Posts: 346
Joined: 05 Dec 2009, 10:24

[quote="Lady90"]
jabo, ti onda fino u jedan kos, a nas 1036 koji smo potpisali peticiju cemo u drugi kos. ne znam zasto uopte i komentarises kad smo mi ispod tvog nivoa. :zamisljen:

moj prijedlog za vlasnike i urednike bhpravnika... zatvorite portal, forum i skriptarnicu na godinu dana
moj prijedlog za usp... zaledite rad udruzenja na godinu dana

dragi moji, tek tada cete vidjeti kako je studirati na pfsa... :kava:
[/quote][quote="Ariel"]
dajte ljudi da se borimo za SOCIJALNI za generaciju 2008/2009 i starije,to je uvijek bilo kako sad nemoze ako to ne dobijemo pa 50% ljudi NAJMANJE ce onoviti godinu....
[/quote]
slazem se
Neddy007
Posts: 6
Joined: 17 Jan 2011, 13:21

Žalosno, sve godine prije 2009/2010. imaju pravo prijenosa ispita samo ove nove generacije moraju obnavljati godinu radi jednog ispita. Nismo složni i to je više nego očito! Nažalost!
wiikler
Posts: 59
Joined: 06 Feb 2011, 16:00

[quote="anela21"]
30 kandidata došlo da podrži peticiju, pa bruka ! A  stotine ih se buni na forumu, hoće ovako, hoće onako ! E pa ne može tako, da li nas ima više, da li se svi skupimo, morali bi nešto odobriti, pa dokle više ovako !

[/quote]


ja kad sam krenuo jutros na fax mislio da ce minimalno biti jedno 300-400 potpisnika peticije,ulazim u hol vidim 5 ljudi, na 1 spratu jedno 10-15 i to ponavljaju pred ispit i odem 2 sprat kad imam sta vidit doslo cca 40 ljudi,stvarno smijesno ko je potpisao peticiju trebao je stat iza svog potpisa i podrzat peticju.. zbog onakve sloznosti studenata ja bih za nagradu ukinuo jos jedan rok pa da vidimo da li bi onda dolazili kad se nesto potpisuje 
HellMade
Posts: 28
Joined: 24 Mar 2010, 14:13

Nažalost, dosta nas sve do ovog trenutka nije ni vidjela da smo peticiju trebali potpisati na fakultetu (barem slucaj kod mene). Sta je bilo sa pristupanja septembarskim rokovima za studente koji nisu bili u mogucnosti da ispite prijave preko ISSS-a?
Diesel
Posts: 627
Joined: 23 May 2009, 08:05

zahvaljujem se svima onima koji su se potrudili vraski oko ove peticije i stvarno mi je zao sto nisam bila u mogucnosti doci i pruziti svoju podrsku ali radim i stvarno ne mogu sve da stignem a ako je jos tacno da generacije 2008/2009. i ranije upisane mogu prenijeti dva ispita jos sam duplo zahvalna.hoce li dekan to napisati na papir i potpisati?cisto da ne bude neke zabune kasnije ...jos jednom hvala svima..
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

[quote="amila"]
Ajde lijepo svi sad spustite loptu.Budite zadovoljni sa postignutim.

Vi,pravi Bolonjci,budite zadovoljni sa dodatnim rokom jer na drugim fakultetima ,kolege koje studiraju po Bolonji nemaju ni to.Zasucite rukave za taj dodatni rok,kunite sistem i prilagodite radne obaveze istom.

Polu-Bolonja neka bude zadovoljna,imali smo dovoljno rokova,oktobarski nije bio nuzda,dozvoljen nam je prenos 2 ispita i ulazak u 4-tu je zagarantovan.

Zahvalite Bogu,NNV i kolegi Comagi na ulozenom trudu,mogli ste(smo)i bez ovoga ostati.

Toliko.
[/quote]

Ne razumijem kako je ulazak u 4. godinu zagarantovan, je li to nama odobren bezuslovni upis ili prelaz na 4. godinu ?
rijalda
Posts: 120
Joined: 06 Mar 2009, 12:40

ma ona misli da smo imali dovoljno rokova+prenos 2 ispita, da upisemo cetvrtu godinu.
Fancy
Posts: 301
Joined: 17 May 2009, 18:35

Ne znam zasto se ovdje napadaju studenti koji nisu danas bili prisutni, ne vidim apsolutno kako je to moglo utjecati na konacnu odluku nastavnickog vijeca.

Odluka je takva kakva jeste, a zato smo u velikoj mjeri i sami krivi, aktiviramo se svake godine u 5 do 12. Ako se nesto zeli dugorocno postici treba to raditi sistematski i tokom cijele akademske godine. U tom slucaju bi bilo sasvim opravdano imati ovakva ocekivanja i biti bjesni zbog eventualnih neuspjeha.

Sto se tice USP-a, cini mi se da taj USP nije do sada gotovo nista  napravio, osim mozda za stari rezim sto im je u licnom interesu, jer USP cine uglavnom studenti koji studiraju po starom rezimu, bar je tako bilo, mozda se to promijenilo da nisam upucena.

Iskreno, mislim da je potrebno izmijeniti sastav i rukovodstvo USP-a jer ovo do sada nije Bog zna sta napravilo.

I inace, sta taj USP uopce radi za nas studente, osim sto se aktivira svake godine sredinom septembra sa nekim zahtjevima?

Neko je spomenuo da je predsjednik USP-a prisustvovao sjedici 3 i pol sata, ali da je puno prije zavrsetka sjednice na njihovu stranicu stavljena obavijest o postignutom.
Ne bi uopce bilo cudno da je USP unaprijed znao ishod sjednice. Treba da budemo svjesni da se USP nece nikada grcevito boriti za nase zahtjeve jer pas ne ujeda ruku koja ga hrani.

Vrlo jednostavno, fakultet ima odlican nacin da usutka USP, jer sva sredstva za USP odobrava dekan.

Mozda ja grijesim...

Jedna pozitivna vijest je da je federalni ministar obrazovanja Damir Masic  izjavio da ce se nakon ove pometnje oko udzbenika za osnovne skole, detaljno pozabaviti implementacijom bolonjskog sistema u Federaciji.

I ne trebamo nikome da budemo zahvalni, osim dragom Bogu, naravno, jer prijenos 2 ispita, oktobarski rok i kolizija treba da budu kompenzacija za neimplementaciju bolonjskog procesa, jer mi niti imamo parcijale (bar iz svih predmeta), niti imamo ljetnu skolu, kontinuirano ocjenjivanje niti pismene ispite niti mnogo toga sto bismo kao Bolonjci trebali imati.
Last edited by Fancy on 14 Sep 2011, 20:04, edited 1 time in total.
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

Prvo, trebamo shvatiti da MI nista ne moramo biti zahvalni, jer nam nista nisu ucinili, kao i svake godine ispalo je " eto oni dobri, izasli nam u susret, odobrili nam vec steceno"...  Ja koliko se sjecam,( da sam bila pametna pa zadrzala sliku u mobitelu) odluka o prenosu 2 ispita za generaciju 2008/2009. od prosle godine je bila zagarantovana, i sjecam se da je vecina govorila "e super, bar sljedece godine, necemo morati strahovati, koliko ispita prenosimo"...  kad odjednom, ove godine, odluke-nigdje, ista prica...  :c053:  ONI  moraju shvatiti da su tu zbog nas, pa ljudi dragi, koliko mi gulimo nase roditelje, trudimo se, zivciramo, da bi nas neko za....o  za nase pare, pocevsi od gospode na studentskoj, pa do profesora ?  Dajte trgnimo se malo, nemojte razmisljati samo trenutno, nekima je krajnji cilj samo oktobarski rok - sta ce biti poslije sa vasim sestrama, bracom, rodjacima... Dajte da pokrenemo nesto, promijenimo na bolje...  Pa nigdje nema da se ne mogu polagati ispiti ukoliko se ne poloze preneseni, na svim drugim fakultetima to NE POSTOJI!!!!  Znaci, samo kod nas moze kako ONI hoce, izvuku iz zakona sta im pase, a mi sutimo, utjese nas tim prenosom ispita, nekad socijalnim rokom i eto oni dobri...  Kobjagi studenti Pravnog fakulteta, pa sta ce bit poslije, kakvi cemo advokati biti, ako se ne znamo boriti za sebe, kako cemo za druge?  Vjerujte mi, znam da bi neki profesori voljeli da se pobunimo, i oni ocekuju promjene, istina takvi su rijetki...  MI  samo trazimo ono sto nam je zakonom propisano, prema tome, nemamo se cega bojati...  BAR OVOG PUTA NEMOJTE MISLITI TRENUTNO I SAMO NA SEBE, DAJTE DA MI BUDEMO TI, KOJI CE POMOCI  SLJEDECIM GENERACIJAMA!!! :f035:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Fancy, izvini, ali pričaš gluposti.

Nisam u USP-u i vrlo često sam ih napadao i kritikovao, ali sada apsolutno nema ni najmanjeg razloga da se kritikuju. Pustite se ublehaških priča i teorija zavjere. Čuj znao se ishod pa objavili ranije... Bio sam u prostoriji kada je kolega Kenan pisao vijest, bilo je još dosta studenata i svi mogu da potvrde da je vijest objavljena nakon što je Ernad došao sa sjednice i rekao šta je odlučeno. Uostalom, na fakultetu je postavljena obavijest da je Skupština za odabir novog rukovodstva USP-a 22.09. Dođite na Skupštinu i kandidujte se. Svi bi nešto sistematski da mijenjaju, revolucije da prave... a zapravo niko neće prstom da mrdne. Evo vam prilike, pravac na Skupštinu...

Nije se rodio ko je narodu ugodio. Da su svi zahtjvi odobreni, opet bi se našao neko ko bi trovao okoliko i dizao tenzije.
Last edited by MarcusTulliusCicero on 14 Sep 2011, 20:33, edited 1 time in total.
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”