PFSA: Stvarno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
zana1
Posts: 191
Joined: 02 Nov 2010, 18:56

imam jedno pitanje, mozda se ponavlja, ucila sam etazno vlasnistvo iz melihine knjige, trebam li nauciti i etazno vlasnistvo iz knjige gradjanskoj?
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@Zana1

Ne trebaš...Dovoljno je to iz Melihine knjige... :mig:
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Kolege-ice skinite i iskopirajte sebi ZOVO u njemu skoro sve imate što u knjizi piše :mrgreen:  tako da se ne brinete. Ko ne vjeruje nek prelista i vidjeti će. Fale stvari poput Pravo građenja, Stvarni tereti,  ostalo se može sve naći i prepisati kao što je bio slučaj sa nasljednim pravom.


Nek nam je sretno sutra. (H)
-Ena-
Posts: 86
Joined: 20 Apr 2011, 15:07

Hey raja, je l' se vama cini da sve sto vise ucite ili ponavljate, sve manje znate!? To je fenomen, i uvijek svi kazu da je to dobar znak, da ce biti sve ok... No...  :h055: neki dan sam, mislim, mogla raditi na sudu i suditi u parnici, a sad ne znam rijesiti jedan obicni konflikt medju susjedima... haha
:h055: bukvalno ovako...
pooozdraaaaav
YiggSaw
Posts: 118
Joined: 02 Sep 2009, 16:59

da li je provjerena informacija da je ispit pismeno, ili je to ustanovljeno po principu rekla - kazala ?

Hvala
cisco
Posts: 317
Joined: 04 Sep 2009, 20:18

Zna li neko odgovore na ova pitanja ?

1-
posjed-zaokruziti tacne odgovore : a) depozitar je neposredni posjednik, a vlasnik koji mu je dao stvar je poredni b) depozitar nije samostalni posjednik c) depozitar je kvalificirani posjednik d) depozitar je detentor e)depozitar je posredni, a vlasnik neposredni posjednik f) lopov je neposredni, a vlasnik posredni  g) depozitar ima zastitu prema vlasniku, a vlasnik nema prema njemu h) obojica imaju zastitu prema trecim licima

2-
. U z.k. ured je dana 04.09.10. primljen zahtjev lica A za upis vlasništva najednom z.k. tijelu upisanom u z.k. ulošku 345 k.o. Dolac. A je zaključio ugovor o kupovini tog zemljišta 12.08.10. 02.09.10. je primljen zahtjev banke B za upis hipoteke na istom z.k. tijelu. Ugovor o hipoteci je zaključen 28.08.10. Banka Cje zaključila ugovor o hipoteci 24.08.10, a podnijela je zahtjev za upis 10.09.10 Kakva je pravna situacija? Zaokruži tačan odgovor!
a)  prvo će biti upisao pravo vlasništva u korist lica A jer je on prvi stekao pravni osnov za upis
b)  prvo će biti upisana hipoteka banka C jer je ta banka prva zaključila ugovor o hipoteci
c)  prvo će biti upisana hipoteka banke B jer je prva podnijela zahtjev za upis, pa kupac A, a zatim banka C
d) nakon što je banka B podnijela zahtjev za upis hipoteke nije moguće podnijeti zahtjev za upis vlasništva, niti za upis nove hipoteke
e) nakon što je banka B podnijela zahtjev za upis hipoteke nije moguće podnijeti zahtjev za upis vlasništva, ali je moguće podnijeti zahtjev za upis hipoteke, koja će biti upisana na drugom
mjestu


koncentracija jednaka 0  :h055:
-Ena-
Posts: 86
Joined: 20 Apr 2011, 15:07

1. tacno, 2. tacno, c netacno, d.tacno, e. netacno, f.tacno,g. netacno, h. tacno
2. nisam sigurna sta se prije upisuje hipoteka ili vlasnistvo
to i mene zanima, imala sam to na testu prosli put
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

Ja mislim da je kod tog drugog pitanja tačan odgovor c) prema pravilu Prior Tempore, Potior Iure i tako bih i zaokružila :)
Ana anana
Posts: 7
Joined: 24 Jan 2011, 22:51

Pa jel' moguce da dan pred ispit promjeni iz usmenog u pismeni prestrasnoo...e onda valjda bi nam trebala samo dati esejska :/
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Ja sam baš čitao ZAKON O ZEMLJIŠNIM KNJIGAMA FBiH i nisam uspio naći ko kada ima prednost upisa ako je riječ o više prava, pa se valjda ide pravom ranijeg zahtjeva za upis. Ako je tako onda se slažem sa kolegicom AneLaA.


Ako neko zna sigurno bili bi zahvalni da nam kaže. (H)
Post Reply

Return to “II godina”