PFSA: Uvod u pravo Evropske unije

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ASTERIJA
Posts: 70
Joined: 23 Jan 2010, 00:20

Sto ne mogu supe na viljusku ..
Cleopatra nemoj me banovat svega ti :D al Allahati napusti topic ;)
Last edited by ASTERIJA on 10 Sep 2011, 23:32, edited 1 time in total.
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Da, ali smo morali pročitati knjigu od 1000 stranica, i izdvojiti ono bitno..A, kako ćeš znati što je bitno, ako sve ne pročitaš, detaljno!
rijalda
Posts: 120
Joined: 06 Mar 2009, 12:40

[quote="ClEoPaTrA"]
Mnogo pitanja bude iz tabela, dijelova teksta koji su napisani italic sitnim slovima koji ne predstavljaju na prvi pogled neku važnost, ali profesor očigledno baš sve to forsira.
[/quote]
pa vala bolje da je citavu knjigu napisao tabele +to italic slovima da je povecao na normalan font,pa bi bar onda samo  to i ucili :).stvarno mi nije jasna poenta ucenja fus nota i tabela pored svega otalog sto moramo uciti.
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

Poenta ispita treba biti savladana suština gradiva i da ti nesto sutra ostane u glavi. Pogotovo kod predmeta kao EU jer to mi sigurno jos jedno stoljece nece u praksi nikada trebati. Poenta nije strebanje tabela fus nota i italic slova. To je... da ne kazem sta.
Amyyy
Posts: 63
Joined: 01 Mar 2009, 15:37

Pitanja su bila sljedeca :

1.Preambula ugovora o EEZ govori o odlucnosti drzava da : ?
2.Koje oblasti su posredstvom JEA dobile formalni ustavni status ?
3.Koje drzave pripadaju prvom i drugom krugu ?
4.Navedi utemeljujuce vrijednosti zajednice?
5.Objaasni sastav i nadleznost komisije (po LU)
6.Navedi faze redovnog zakonodavnog posupta (LU).
Behlil Ajdin
Posts: 344
Joined: 16 Feb 2010, 09:41

Ne mogu da nađem odgovor koje su to faze redovnog zakonodavnog postupka... Možel mi ko pomoći??? :D Hvala...
Amyyy
Posts: 63
Joined: 01 Mar 2009, 15:37

Ni ja to nisam znala, nako bezze pisala da komisija predlaze , da imaju bitnu ulogu i nacionalni parlamenti, da vrijedi postupak saodlucivanja kao redovni postupak  ....
melina20
Posts: 148
Joined: 11 Apr 2010, 21:28

nije vise NAROD ZNA; nego NUKI ZNA... pitajte co'jeka.. nema da ne zna...
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Evo nukija s odgovorom :mrgreen:
1.faza-prijedlog Komisije i podnosi ga Parlamentu na prvo čitanje
2.faza-EP stoje na raspolaganju 3 mjeseca(može prihvatiti,odbiti,dati amandmane i uputiti ih Vijecu ministara
3.ako Savjet ne prihvati amandmane parlamenta slijedi usaglasavanje stavova.Isto važi ako parlament odbije tekst.
4. Ako Parlament ne  uspjeti donijeti odluku, u kojem slučaju Vijeće usvaja akt i on postaje zakon
:mrgreen:
Behlil Ajdin
Posts: 344
Joined: 16 Feb 2010, 09:41

Hvala...
Post Reply

Return to “III godina”