PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
cana
Posts: 4
Joined: 29 Jun 2011, 11:10

moze li mi neko reci gdje se nalazi pitanje rjesenje po diskrecionoj ocjeni?pozz i hvala
MICI1988
Posts: 43
Joined: 03 Nov 2009, 17:09

nalazi se iznad pitanja rješenje sa skraćenim obrazlozenjem.
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

[quote="cana"]
moze li mi neko reci gdje se nalazi pitanje rjesenje po diskrecionoj ocjeni?pozz i hvala
[/quote]

Rijesenje po diskrecijonoj ocjeni je rjesenje koje se donosi na osnovu slobodne ocjene dokaza. Organ koji ga donosi je prilikom donosenja ovog rjesena ogranicen svojom nadleznoscu i cilju dobivanja te nadleznosti. Dakle, slobodna ocjena dokaza podrazumjeva ocjenjivanje koje su okolnosti i cinjenice tacne a koje ne, tako da rjesenje doneseno na osvnovu ovakve ocjene dokaza naziva se rjesenje po diskrecionoj ocjeni.
Last edited by esmiraa on 12 Sep 2011, 10:15, edited 1 time in total.
hare
Posts: 49
Joined: 04 Jan 2011, 15:12

[quote="esmiraa"]
Ispit uprava II; 11.septembar; prof je pitao: sva nacela, r. sa skracenim obrazlozenjem, r. u vidu zabiljeske u spisu, vrste sporova, materijalno i formalno glediste upravnog spora, sudska zastita prava i sloboda (zadnje 2 lekcije) ,dopunsko i privremeno rjesenje,vrste izvrsenja,obustava izvrsenja, vanredno ukidanje izvrsenog rjesenja, sistemi sudova (posebni i redovni), metodi upravnog spora i rjesenje po diskrecijonoj ocjeni. Sretno
[/quote]

Koje suto vrste sporova?Pozz
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

Vrste upravnih sporova su:
1. sporovi o zakonitosti akata i sporovi pune jurisdikcije
2. predhodni i naknadni
3. objektivni i subjektivni

(nauciti objasniti)

Hare: Pun ti je inbox pa ti ne mogu odg. uglavnom ucimo svi iz iste knjige (koliko ja znam) tako da se vrte ista pitanja bez obzira da li je bolonja ili stari sistem.
hare
Posts: 49
Joined: 04 Jan 2011, 15:12

Hvala Esmira
cana
Posts: 4
Joined: 29 Jun 2011, 11:10

Hvala puuunooo esmiraa i MICI1988
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

Nema na cemu. sretno kolege :)
magistrato
Posts: 4
Joined: 07 Jun 2011, 19:25

Zna li neko gdje se nalazi lekcija metodi upravnog spora u novoj knjizi ili se pod time podrazumijeva samo nacin odredjivanja predmeta upravnog spora?
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

Upravo tako, nacin odredjivanja predmeta upravnog spora ili metodi upravnog spora - isto je! ...pozz
Post Reply

Return to “IV godina”