PFSA: Pravna logika sa metodologijom prava (Novi naziv: Sociologija prava)

Podforum studenata prve godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Darko91
Posts: 38
Joined: 12 Oct 2010, 22:06

Na integralnom kod Tomica bila pitanja:
1. Kako su Aristotel i Mill doprinjeli logici? sta je logika? koje vrste poznajes? Kako se mogu primjeniti u pravu? 15b
2. Radbruch: dvije vrste stavova, sta su posredujuci stavovi, opisati ih. 20b
3. Postavke dogmatske metode. 15b
4. Strukturu argumentacije izloziti (hexatomnu koju je izlozio Viskovic), Definisati: jurisprudenciju, retoriku, dijalektiku, argumentaciju 20b
i 30 bodova klasicni test zadataka iz logike kao onaj iz skriptarnice
nadam se da je nekom pomoglo :)
Ameera
Posts: 99
Joined: 17 Jan 2010, 11:55

[quote="rale88"]
Molim vas ako je tko imao danas usmeni kod Saltage da napise utiske kako je bilo, sta je pitao i sl...
hvala
[/quote]

Znaci danas sam imala usmeni komisijski kod Saltage i polozila sam. :) ali prije mene su bili integralni i znaci prof je cisto pitao pitanja koja je na par stranica prije neko obajvio od kolega. Jos jedino sto sam cula jeste da je dodao pitanje sta je silogizam.

Pozdrav
rale88
Posts: 288
Joined: 01 Oct 2009, 14:08

Da li se mozda sjecas sta te je pitao i koliko pitanja jel bas zalazio detaljno i opcenito kakva je bila prolaznost na komisijskoj je li tacno da je ponavljao ova pitanja sto su tu bila postavljena na forumu ovo mi je jako bitno hvala unaprijed. . . .
Tatara
Posts: 90
Joined: 12 Jul 2010, 18:43

Postavi ti jedno pitanje. Najcesca pitanja,barem evo do sada kako sam ja izlazio,iako sam uvijek medju prvima,jedna od metoda (logicka,socioloska itd.) ,Logika kao nauka( 2. puta sam to dobio),Aristotelova Logika. Ono sto moras znati ako ne znas pitanje povezi s necim i pricaj,nemoj sutati samo i zastajkivati. Ako vidi da znas odmah te prekine i upise ocjenu,nije tezak na ocjenama ali eto nauci barem ovo sto sam rekao sada. Sretno
rale88
Posts: 288
Joined: 01 Oct 2009, 14:08

Da li mi neko moze ukratko u inbox poslati ovaj pravni silogizam ne mogu nigdje naci nesto konkretno nego swe nepovezano hvala vam. . . . :P
Ameera
Posts: 99
Joined: 17 Jan 2010, 11:55

Sad je pitao Drustvenu normu,Deskriptivni i preskiptivni iskaz,Obicajne moralne i pravne norme,Sve metode,Logika sta je?,Aristotelova logika, Silogizam,Stoicka skola,Pravnu normu; Sve dobre i kvalitetne odgovore tj sigurne za prolaza mozes naci u njegovim predavanjima i Logici Gaje Petrovica.

Pozz
Tatara
Posts: 90
Joined: 12 Jul 2010, 18:43

Ja sam do sada 2. puta bio na komisiji iz ovoga predmeta,koliko sam skontao oba puta prve 2-3 grupe dobijaju laksa pitanja,sta je logika,metoda,aristotelova logika itd.
Pa preporucujem ako ste vec naucili odmah medju prvima da izadjete :)
Ameera
Posts: 99
Joined: 17 Jan 2010, 11:55

Slazem se s kolegom Tatarom.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Rezultati druge parcijalne pismene provjere znanja iz predmeta Pravna logika sa metodologijom prava za prvu smjenu održane 09.09.2011. godine.
http://epravo.ba/pravni-fakulteti ... jevo/2678/
Jena14
Posts: 76
Joined: 06 Jun 2011, 11:42

Ukoliko budem obnavljala i padnem Pravn log. sa metad. da li ce mi ispit opet biti kod prof Tomica kao i dosad znaci pismeno ili moram kod prof Saltage usmeno....Hvala unaprijed  ;)
Post Reply

Return to “I godina”