PFSA: Ustavno pravo I

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
YiggSaw
Posts: 118
Joined: 02 Sep 2009, 16:59

Pozdrav kolege ,

Kod III glave - pitanje Međunarodni standardi i prava čovjeka - da li je potrebno učiti zasebno Evropski sud za ljudska prava ?

2. Prava koja se ne mogu ograničiti niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države ?

3 -Ekološka prava ? da li se uče

4 . Pravo vlasništva, poduzetništvo i tržište, nepovredivost doma  - sjecam se da je neko jednom rekao da je prof rekao da nije dobro napisano u knjizi pa da ne obracamo toliko paznju oko toga ? koje je to pitanje ?

5 . Najčešća pitanja iz IV glave ?

Hvala unaprijed !
Daks
Posts: 221
Joined: 27 Mar 2009, 12:34

[quote="YiggSaw"]
Pozdrav kolege ,

Kod III glave - pitanje Međunarodni standardi i prava čovjeka - da li je potrebno učiti zasebno Evropski sud za ljudska prava ?

2. Prava koja se ne mogu ograničiti niti u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države ?

3 -Ekološka prava ? da li se uče

4 . Pravo vlasništva, poduzetništvo i tržište, nepovredivost doma  - sjecam se da je neko jednom rekao da je prof rekao da nije dobro napisano u knjizi pa da ne obracamo toliko paznju oko toga ? koje je to pitanje ?

5 . Najčešća pitanja iz IV glave ?

Hvala unaprijed !
[/quote]

Što se tiče Evropskog suda moraš znati osnovu tj strukturu i kako funkcioniše mislim ono što ti je u skripti če biti dovoljno..
Prava koja se ne mogu ograničiti ni u slučaju da na snagu stupi ustav nužde jesu pravo na život (što podrazumijeva i konvenciju o zabrani zlostavljanja,teškog fizičkog kažnjavanja i mučenja)...

Ekološka prava pročitaj svakako,mislim da je iz skripte dovoljno,,

Pravo vlasništva,poduzetništva,nepovredivost doma (pogotovo) su dosta udarna pitanja,a te babske priče da je to rekao Dule nije istina..Posebno kod nepovredivosti doma moraš navesti kada i ko smije da povrijedi to pravo...
selmicaaa
Posts: 457
Joined: 01 Oct 2009, 22:10

Trebali se kod lekcije ustavni sudovi uciti povijesni dio?
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

koliko se sjecam treba, ako grijesim neka me neko od kolega ispravi :)
naddaa
Posts: 173
Joined: 09 Mar 2011, 23:55

da li se kod americkog sustava nadzora ustavnosti i zakonitosti uci prva lekcija tj samo sudbeni nadzor (ona pravna sredstva) ili treba i lekcija poslije : nadzor nad ustavnoscu zakona???
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

treba i druga lekcija to znam 100%
DaAl
Posts: 87
Joined: 29 Nov 2010, 22:41

Znaci kod ovih medjunarodnih standarda prava covjeka se uci sve do europskog suda za ljudska prava, ukljucujuci i njega? :S
Fancy
Posts: 301
Joined: 17 May 2009, 18:35

[quote="M.Y.A."]
Švicarska - Savremena shvatanja o diobli vlasti , zakonodavna vlast i izvršna vlast u Švicarskoj . :)
[/quote]

Pretpostavljam da se zakonodavna i izvrsna vlast u Svicarskoj nalaze u lekciji:
"Primjena skupstinske vlade u Svicarskoj.", jer se tamo spominju Savezna skupstina i Savezno vijece???
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

@YiggSaw

Profesor je rekao da ne učimo lekciju " pravo na život, slobodu i integritet ličnosti" jer je loše obrađeno :) Vjerovatno na nju misliš.

Iz IV glave: načelo zakonitosti, ustavnosti, američko sudstvo i ustavni sudovi BiH i FBiH.
Mada, ja se ne bih pouzdala u ta "najčešća" pitanja, jer on stvarno pita šta mu padne na pamet. Znam da je rečeno da ne pita ekološka prava, a jednu djevojku u mojoj grupi je pitao.
Ista stvar je sa ličnim pravima ( garancija ličnog života, ugleda i časti, sloboda kretanja i nepovredivost doma, te sloboda mišljenja i pravo na izražavanje).

A ne bih se složila da se u sklopu lekcije "Međunarodni standardi" uči sve do Europskog suda za ljudska prava, s obzirom da su to zasebne lekcije. Međunarodni standardi se, po mom mišljenju, uče do značenja temeljnih međunarodnih dokumenata.
Last edited by AneLaA on 05 Sep 2011, 12:47, edited 1 time in total.
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

je li ima kakva skripta za ustavno II ? je li iko ovo cudo od predmeta uspio po skripti poloziti?
Post Reply

Return to “II godina”