PFSA: Druga godina | Opća diskusija...

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
sarajevo_pr
Posts: 55
Joined: 13 Oct 2010, 08:57

znate li otkad pocinju upisi za 2. godinu??
surgeon
Posts: 156
Joined: 19 Oct 2010, 01:29

ima li neko da preporuci koji predmet uzet kao izborni, koji je najlaksi, najlakse polozit i tako to ??
johnny
Posts: 147
Joined: 25 Oct 2009, 20:51

Pravna klinika iz krivičnog prava ti je najlakši izborni predmet.
Iker C
Posts: 165
Joined: 19 Sep 2010, 18:27

Da li neko može da napiše uvod o drugoj godini? Da li je te puno teža od prve,koji su najteži ispiti,da li je većina usmeni ili pismeno, da li se ispiti polažu parcijalno? Unaprijed hvala!
hare_krishna
Posts: 659
Joined: 11 Oct 2009, 21:05

Sve ti to ovisi od osobe do osobe a moje ti je misljenje da je druga puuno teza od prve godine... Sad onako na prvu ti kao teze mogu izdvojiti stvarno, nasljedno, gradjansko, ustavno i krivicno koje me je namucilo i jos muci, a nekome je jedan od najlaksih predmeta... Sad vecina se polaze parcijalno i pismeno... Imas stvarno, ustavno i krivicno koji se usmeno polazu a ostalo je pismeno koliko se sjecam... Glavni savjet ti je da ides na predavanja i vjezbe iz stvarnog i nasljednog te da budes aktivan a na svaki rok ustavnog izlazi bez obzira jesi li spremio ijednu glavu... Poz :D
kp500
Posts: 615
Joined: 07 Jan 2010, 21:16

evo i ja imam potrebu da ovo komentarišem. Moje lično mišljenje je, a riječ je o prosječnom studentiću, da je druga godina neuporedivo teža od prve godine, naravno nije mi cilj da prepadam bilo koga. Prije svega tu imaš ustavno pravo, zatim imaš uvod u građansko i stvarno pravo koje je praktično novo polaganje rimskog prava, dosta je slično plus prokleti zadaci, zatim nasljedno pravo koje je izuzetno teško za položiti, pa zatim bračno pravo koje veže i roditeljsko pravo. Sve u svemu dok je na prvoj godini bilo 1 ili 2 ispita koje je teško položiti, a ostalih 8 ili 9 lakše ili lako, na drugoj je po mom mišljenju obrnuto imaš 2 ili 3 ispita koja je lako položizi, a 8 ili 9 koje je teško i izuzetno teško položiti. Naravno motiv više je što svi govore da nakon druge godine postaje lakše, ali sve ti je ovo individualno
AneLaA
Posts: 259
Joined: 31 Jan 2010, 18:51

Evo da i ja napravim svoj mali review :D

Meni je, lično, druga godina uslijedila kao šok nakon prve. Nisam ni sanjala da će biti ovako teško ( bez da ikog prepadam) , a posebno jer sam dosta učila ( i još učim jer mi je ostalo čak 5 predmeta za septembar), a rezultati su izostajali. Najteže za položiti mi je ubjedljivo bilo Građansko pravo, na koje sam izlazila 4 puta. Nakon toga, Ustav jer mi je materija opora i jedva ga učim, a po mom mišljenju, nije bilo dovoljno rokova da se polože i Ustav I i II. Parcijalni ispiti su svi osim Stvarnog, Krivičnog i Ustavnog. Sve u svemu, vrlo teško i pripremite se na to, i poslušajte moj savjet - IZLAZITE NA SVAKI MOGUĆI ROK BEZ OBZIRA KOLIKO STE SPREMILI MATERIJU!
Sretno svima :)
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

[quote="AneLaA"]
IZLAZITE NA SVAKI MOGUĆI ROK BEZ OBZIRA KOLIKO STE SPREMILI MATERIJU! [/quote]

Jedino na Ustavno da izlaze i Krivično jer se ne broje izlasci, ali na ostale predmete ne. Ispucat ćete bezveze tri puta i onda idete na komisijski, ode 60 markica itd.
emina2206
Posts: 278
Joined: 17 Sep 2009, 13:20

Dragi Marcus:D, mozes li mi reci, posto vjerovatno znas ili si vec cuo, da li se mora uplatiti cijeli iznos skolarine odmah, ili cemo imati olasksicu s ratama? Hvala puno.:D
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Prošle godine je moralo i mislim da i ove godine neće odustati od te politike. Jedino socijalno ugroženi mogu plaćati na rate, ali je potrebno da napišu molbu dekanu. Ponavljam, tako je bilo prošle godine. Pravdaju se da studenti plate prvu ratu, studiraju do januara i onda odustanu i ne plate drugu ratu... Samo mi nije jasno kakve to veze ima sa studentima koji su 2, 3 i 4 godina. Teško da će takvi odustati, ali eto...
Post Reply

Return to “II godina”