PFSA: Međunarodno privatno pravo

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Harvester_of_Sorrow
Posts: 364
Joined: 04 Feb 2010, 14:48

Iz ličnog iskustva ti ovo govorim. Meni je bilo upravo to pitanje na ispitu. Konkretno pitao je da li je u mpp kod ugovornih obligacija bitnije mjesto zaključenja ili mjesto izvršenja ugovora. Na ovo pitanje nisam konkretno znao odgovor (ni sad ga ne znam pa potrazi u knjizi :D) međutim ja mu počnem govoriti da je  u mpp u BiH najbitnija stranačka volja za ugovorne obligacije u vezi prava koje će se primjenjivati. I on nije bio do kraja zadovoljan odgovorom pa mi je postavio primjer u vezi dvije firme jedna iz Njemacke druga iz BiH, i jos dodatnih informacija u vezi rokova, uvjeta,itd. (da te zbuni to je u sustini nebitno). Na kraju je rekao kako je Njemacka firma tuzila Bosansku za neispunjenje ugovora o kupoprodajipred sudom u Zenici i postavio pitanje koje ce pravo biti mjerodavno. Ja mu odgovorim: 1. pravo koje su odredile stranke, ili ga odrede do okoncanja spora (ili pocetka ne sjecam se) 2. Ukoliko postoje posebne okolnosti slučaja za primjenu nekog od prava sud će primjeniti to pravo i 3. Ako nema ni 1. ni 2. onda pravo zemlje u kojoj je sjedište (pošto su firme u pitanju) dužnika karakteristične činidbe (Schnitzerova teorija ona). Pošto je u pitanju kupoprodaja, a firma iz Njemačke je trebala isporučiti satove neke pa je to karakteristična činidba u odnosu na plaćanje novcem od strane firme iz BiH, pa će za nadležan biti sud gdje firma iz BiH ima sjedište. Ovo sam ti po sjećanju najdetaljnije objasnio što mogu. Za potpun odgovor na pitanje jel bitnije mjesto zaključenja ili ispunjenja potraži u knjizi.
Last edited by Harvester_of_Sorrow on 22 Aug 2011, 17:16, edited 1 time in total.
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

joj i meni je zadnji ispit ovaj, skontala sam da on uvijek moze da zbuni i da ti hladno kaze da nije zadovoljan odgovorom,tako da ne znam ja sam odlucila nauciti iz knjige  ,pa sta Bog da,Prosli put me oborio,mada i nisam nesto posebno znala. Zato ako ima ko sta pametno da nam kaze kakv savjet,molimmmm:))) I ne mogu da vjerujem neko dobije ovakav slucaj kao i ja prosli put(samo drugi) a neko npr. Aktorsku kauciju .osnovno kaze i polozi :(  ZNA LI NEKO KOJI JE POSEBAN USLOV ZA STATUSNE ODLUKE??'
Last edited by Samanta on 23 Aug 2011, 10:19, edited 1 time in total.
dino_tz
Posts: 13
Joined: 06 Apr 2010, 20:53

Pozdrav kolgama i koleginicama!Prvo da zahvalim kolegi na pomoci,malo mi je jasnije gdje trebam da se fokusiram kod ugovora.Koleginica je samo potvrdila i moje misljenje o profi,da nekome da lagano pitanje a nekome koga profa simpatise zavali mu posteno pitanje.Zalosno je to kad covjek vidi kako nekog studenta ili studenticu pusta na lagani nacin,te ga ili nju nista ne pegla.Da sam bogdom babin/tatin ili mamin sin,da mi je babo tuzilac,sudija ili notar ili mama to bi bila druga prica ali zalosno.U jun/jul terminu je pustio tipa,naravno tatinog sina i dao mu lahka pitanja pa kad covjek malo gleda sa strane to je zalosno i da zaplace covjek od tuge i jada zbog nepravde. Zao mi je sto se profesor zove kao ja,kvari ugled tog imena jer bolje da se zvao suljo ili mujo :-))).Hvala ti puno kolega pa nadam se sad u sep da cu poloziti!
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

knjige u ruke i uciti i nadati se da cemo poloziti heheh
MI2
Posts: 365
Joined: 14 Apr 2010, 14:58

[quote="Superjudge"]
Bolonja :) kako bi danas?
[/quote][quote="arimla"]
  Ja sam izlazila sa Bolonjcima, s tim da je meni prof rekao da dođem tada da polažem sa njima jer mi je samo taj ispit ostao i taj dan sam i dilomirala, a ti otiđi do prof pa ga zamoli da te primi, jer ništa ne gubiš, nikad se ne zna možda i položiš. :) Sretno!


Molim kolegice i kolege ako je neko ko je stari sistem polagao s Bolonjcima MPP - ostao samo taj ispit kao u primjeru koji je ovdje naveden, pa profesor dozvolio da se polaze s Bolonjcima - da li se onda polaze na isti nacin, dakle pismeno (a ne usmeno)? Meni puno vise pase pismeno...to mi je, najiskrenije, zavrsen ispit ako mogu pismeno polagati. Sta mislite? Je li neko bio u slicnoj situaciji? Hvala unaprijed!
[/quote]
Last edited by MI2 on 25 Aug 2011, 10:36, edited 1 time in total.
AdiMali
Posts: 171
Joined: 29 Jan 2010, 15:45

[quote="Samanta"]
joj i meni je zadnji ispit ovaj, skontala sam da on uvijek moze da zbuni i da ti hladno kaze da nije zadovoljan odgovorom,tako da ne znam ja sam odlucila nauciti iz knjige  ,pa sta Bog da,Prosli put me oborio,mada i nisam nesto posebno znala. Zato ako ima ko sta pametno da nam kaze kakv savjet,molimmmm:))) I ne mogu da vjerujem neko dobije ovakav slucaj kao i ja prosli put(samo drugi) a neko npr. Aktorsku kauciju .osnovno kaze i polozi :(  ZNA LI NEKO KOJI JE POSEBAN USLOV ZA STATUSNE ODLUKE??'
[/quote]

imas tamo u knjizi kad se kaze posebno uslovi za statusne odluke ima ih vise priznavanje i izvrsenje stranih sudskih odluka je naslov te lekcije
tina.
Posts: 205
Joined: 12 Sep 2009, 17:29

str 94 :)
Samanta
Posts: 135
Joined: 10 Sep 2010, 20:05

evo nasla sam hvalaa :)
deli yurek
Posts: 42
Joined: 10 Nov 2010, 21:22

postoji li iko od kolega ili kolegica koji nije izasao bar 3 puta??:)))
toxic
Posts: 56
Joined: 30 Sep 2010, 08:50

A gdje je zapelo? :)
Post Reply

Return to “IV godina”