PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Vjecni studos
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2010, 12:59

Upravo tako Amcho. Moze odrediti supstituta samo ukoliko ova odbije nasljedstvo (vulgarna). Al ne moze odredjivati supstitute nasljedniku koji ce prihvatiti nasljedstvo, pa kad ovaj umre da ostavi imovinu naznacenoj osobi (to je mislim pupilarna).

A kako mene od ovog ispita zaboli glava.  :mrgreen:
Last edited by Vjecni studos on 06 Jul 2011, 17:45, edited 1 time in total.
malenaa
Posts: 38
Joined: 14 Apr 2011, 09:21

jeste kolega tacno je na stranici 86 stoji da nije dopustena fidekomisijona supstitucija a to je ona supstitucija kada zavjestalac u testamentu odredi nasljednika svom nasljedniku zakon o nasljedivanju izricito zabranjuje ovu supstituciju a kao sankicja je predvidena apsolutna nistavost testamenta :)
DaAl
Posts: 87
Joined: 29 Nov 2010, 22:41

fideikomisiona supstitucija!!!!!!! aaa zablokirala sam totalno bila na tom pitanju... :S btw posto znam da necu polozit jel ima neko slucajno jos nekih zadataka osim onih standarnih, testova, bilo cega? ako ima posaljite plss :) et hvala i sretno nadam se da ce se smilovati i malo snizit kritetrije pri ocjenjivanju ;)
hvala
vicky
Posts: 213
Joined: 04 Jun 2009, 14:42

Ma ovo danas je totalna cirkusijada! Počevši od toga da smo svi zakazani u 8h, pa preko prebacivanja iz sale u salu, do samog testa, koji je blago rečeno, makar meni bio pretežak. Parcijalno sam radila, i stvarno ne znam šta da očekujem.. Sve mislim lagana materija, brzo se pamti, i onda mi se danas lijepo zamanta :D
bEX
Posts: 30
Joined: 06 Jul 2009, 20:44

jao ubija ovo cekanje jos kad znas da ti je ovaj ispit za uslova aaaa  ,,, zna li iko kad su rezultati ??
leila leila
Posts: 362
Joined: 16 Jun 2010, 14:51

zna li neko kada su rezultati?
berince_s
Posts: 514
Joined: 30 May 2009, 18:27

Prosli rok su se rezultati cekali skoro 2 sedmice (parcijala)...tako da, SABUR
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Asistentica je rekla da ce se potruditi da bude do kraja ove sedmice, tako da valja nam cekati :P
bubum
Posts: 170
Joined: 25 Sep 2009, 17:48

Ima li nko onaj drugi zadatak od 40 bodova sto je bio na ispitu... ja ne mogu da se sjetim bio je vezano za poklon i to
ArFa
Posts: 59
Joined: 04 Jan 2010, 17:13

[quote="BANKAR"]
meni je zadatak od 40 bodova isao nesto ovako
ostavioc zakljucio ugovor o izdrzavanjau sa bratom i ostavio mu imovinu u vrijednosti 100 000.osavioc je nakon smrti ostavio testament u kome sve ostavlja
vanbracnom partneru.u trenutku smrti zaostavstina je iznosila 63 000.Imao je oca koji je nanio tesku ozljedu majci ostavioca i za to
pravosnazno osuden.zbog toga je u testamentu ostavioc je izricito naveo da nezeli da ga naslijedi njegov otac,pored oca u tenutku smrti
je imao majku,sestru nesposobnu za privredivanje koja nema nuznih sredstava za zivot,brata(s kojim je zaklj ugovor)dvoje djece od ranije umrle sestre od kojih
jedno nema sr za zivot i nije sposobno za privredivanje,troskovi sahrane su 3 000.ko ima pravo na nuzni dio?i koji dio bi pripao na iime nuznog dijela?

po meni je nuzni nasljednik samo sestra koja ispunjava objek-subjek kriteriji i njen dio bi bio 1/18 od 60 000.
jel tako?
[/quote] tacno tako!I ja sam tako uradila :D
Post Reply

Return to “II godina”