PFSA: Nasljedno pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Wilson
Posts: 33
Joined: 17 Nov 2010, 16:29

Pozdrav svima. Da neko ne zna slucajno koja sve esejska pitanja dolaze na ispitu?
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

eh od esejskih ti moze dati bukvalno sve, od razvoja NP preko zakonskih i nuznih nasljednika do testamenta, meni su od esjeskih na proslom ispitu bili RAZLIKA IZMEDJU LISENJA I ISKLJUCENJA IZ NUZNOG DIJELA i NAVESTI I OBJASNITI SVE NASLJEDNOPRAVNE UGOVORE
Wilson
Posts: 33
Joined: 17 Nov 2010, 16:29

[quote="cool"]
eh od esejskih ti moze dati bukvalno sve, od razvoja NP preko zakonskih i nuznih nasljednika do testamenta, meni su od esjeskih na proslom ispitu bili RAZLIKA IZMEDJU LISENJA I ISKLJUCENJA IZ NUZNOG DIJELA i NAVESTI I OBJASNITI SVE NASLJEDNOPRAVNE UGOVORE
[/quote]

Hvala vam kolega. a sto se tice ovih ostalih pitanja, ono na zaokruzivanje, dopunu i sl. jel ima neko ta pitanja koja najcesce budu, ili i tu mijenja na svakom ispitu.
hana.s
Posts: 26
Joined: 08 Jan 2011, 15:34

[quote="Amcho"]
Rok od tri godine je objektivni rok i računa se od dana proglašenja testamenta, ako se traži redukcija testamentalnih raspolaganja, odnosno od dana smrti ili pravosnažnosti rješenja o proglašenju nestalog lica umrlim, ako se traži vraćanje poklona.


Imaš ovo na strani 64. kod "Zaštite prava na nužni dio" treci pasus. :mig:
[/quote]
hvala,znam za ovo ali nema subjektivnog roka?
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

moze li neko ukratko napisati razliku izmenju zakonskog i nuznog nasljedjivanja hvala :f035: :) :)
kp500
Posts: 615
Joined: 07 Jan 2010, 21:16

Nužno nasljeđivanje je vrsta zakonskog nasljeđivanja jer se zakonsko nasljeđivanje dijeli na redovno i nužno zakonsko nasljeđivanje. Kod nužnog nasljeđivanja određena lica u pravilu najbliži srodnici ostavioca ne mogu biti lišeni svog dijela zaostavštine. Kod redovnog zakonskog nasljeđivanja osobe da bi bile nasljednici moraju biti sa ostaviocem u krvom ili građanskom srodstvu ili u bračnoj vezi sa ostaviocem.
codecivil
Posts: 636
Joined: 23 Sep 2009, 12:35

hvala :)
Wilson
Posts: 33
Joined: 17 Nov 2010, 16:29

Ako neko moze da mi otkloni par nedoumica u vezi zadataka.

1. U zadatku 10. sa liste na skriparnici, u obrazlozenju pise da bi po zakonskom nasljedjivanju majka dobila 1/4 zakonskog dijela.
Ali kako majka dobija 1/4 ako bracni drug sam dobija 1/2, i preostaju jos majka, dijete od ranije umrlog brata i sestra ostavioca koji bi trebali medjusobno podijeliti drugu polovinu zakonskog nasljednog dijela. Ako bi isli tom logikom, onda bi i majka trebala dobiti 1/8 zakonskog nasljednog dijela, a ne 1/4 kao sto se navodi u odgovoru zadatka.
leky99
Posts: 35
Joined: 02 Feb 2010, 13:54

Dijete od umrlog brata i sestra zapravo dijele dio zaostavštine koji bi pripao ocu ostavitelja, a taj dio iznosi kao i majčin 1/4.Pretpostavljam da je otac ostavitelja umro prije njega. Zato bi njihov zakonski nasljedni dio iznosio po 1/8, odnosno trecina od toga iznosi 1/24. Bar sam ja to tako skontala :)
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

[quote="Wilson"]
Ako neko moze da mi otkloni par nedoumica u vezi zadataka.

1. U zadatku 10. sa liste na skriparnici, u obrazlozenju pise da bi po zakonskom nasljedjivanju majka dobila 1/4 zakonskog dijela.
Ali kako majka dobija 1/4 ako bracni drug sam dobija 1/2, i preostaju jos majka, dijete od ranije umrlog brata i sestra ostavioca koji bi trebali medjusobno podijeliti drugu polovinu zakonskog nasljednog dijela. Ako bi isli tom logikom, onda bi i majka trebala dobiti 1/8 zakonskog nasljednog dijela, a ne 1/4 kao sto se navodi u odgovoru zadatka.
[/quote]

nemoj se bas nesto oslanjati na one zadatke iz skripte ima dosta gresaka u njima BD ako prelazi u drugi nasljedni red automatski dobija 1/2

[quote="Wilson"]
Hvala vam kolega. a sto se tice ovih ostalih pitanja, ono na zaokruzivanje, dopunu i sl. jel ima neko ta pitanja koja najcesce budu, ili i tu mijenja na svakom ispitu.
[/quote]

a i tu ti svasta dadne ovisi sve.....obavezno bude pitanje koji od slijedecih testamenata je valjan? OBRAZLOZI SVAKI PRIMJER, pa onda meni je recimo bilo ugovor o dozivotnom izdrzavanju: a) b) c) d) e) f) g) ( razlika u 1-2 rijeci) :), pa dadne primjer nekog zadatka i da ti odgovoris sto ce se desiti u nekim slucajevima npr. a) kako ce sud postupiti u navedenom primjeru (objasniti), b) u slucaju da x podnese tuzbu zbog necega protiv y....itd poprilicno zakomplicira te zadatke u kojima trazi da objasnissto ce se dogoditi kad bi se dogodilo, ali u svakom slucaju obavezno zakon pod ruku i na ispit dosta se da iz zakona prepisati pogotovo esejska pitanja
Post Reply

Return to “II godina”